Dagsorden eller referat
Referat
Liste med Dato, udvalg, sted samt pdf udgave af dagsordenen til download.
Dato: |
15-03-2016 15:00:00 |
---|---|
Udvalg: |
Fritidsrådet |
Sted: |
KUC, mødelokale 038 |
Pdf: |
|
Sagsnr.: 16/177
Sagen behandles i
Forslag
Børne- og uddannelsesdirektøren foreslår,
Sagsfremstilling
Børne- og Uddannelsesforvaltningen oplyser, at foreningen KIF Bowls hovedformål er, at fremme interessen for Bowls, skabe de bedste muligheder for udøvelsen af spillet og styrke sammenholdet blandt foreningens medlemmer.
Foreningen har indsendt de godkendte vedtægter og skema ”oplysninger om foreningen”.
Det kan oplyses, at forvaltningen har gennemgået foreningens vedtægter, og at disse opfylder kravene i Folkeoplysningsloven og Byrådets godkendte regler for foreningsgodkendelse.
Sagsnr.: 15/21614
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Børne- og uddannelsesdirektøren foreslår,
at ansøgningen imødekommes med et årligt tilskudsgrundlag til husleje på 31.200 kr.,
at der ydes lokaletilskud med virkning fra 1. marts fra indgåelse af lejeaftale,
Sagsfremstilling
Børne- og Ungdomsoase Kolding ønsker at indgå aftale om leje af lokaler beliggende Industrivej 12 til brug for gennemførelse af aktiviteter. Lejemålet de har til rådighed 3 dage om ugen er på 160 m2 og indeholder 2 aktivitetslokaler.
De årlige driftsudgifter forventes at beløbe sig til 31.200 kr.
Det forventede aktivitetsomfang er af foreningen opgivet til at være 6 timer pr. uge i 2 lokaler i 40 uger, i alt 480 timer, svarende til et maksimalt tilskudsgrundlag på 480 timer á 128,65 kr. = 61.752 kr. Der ydes lokaletilskud med 76,5% af de tilskudsberettigede udgifter dog max. af 31.200 kr., hvilket udløser et tilskud på 23.868 kr.
Børne- og Ungdomsoase Kolding har i henhold til indsendte oplysninger 74 medlemmer, hvoraf 13 er over 25 år.
De aktiviteter, som foreningen forventer at udøve i lokalerne 2 søndage om måneden er
Børnekirke med sang, leg, aktiviteter for aldersgruppen 3-4 år og op til 3. klasse,
Sunday Business, hvor de gør mange reflektioner via tekst, film, samtaler, opgaver, billeder i et forsøg på at lære de unge at blive ansvarlige samfundsborgere i et demokrati for aldersgruppen 4. – 7. klasse.
Endvidere har de en ungdomsgruppe bestående af medlemmer i alderen 15 – 25 år, som på nuværende tidspunkt mødes under private forhold. De drøfter forskellige emner i forhold til dagligdagen.
Ud over ovennævnte faste aktiviteter afholdes der på tværs af aldersgrupper aktiviteter, hvor aldersgrupperne integreres og bruges i hinandens opbygning af ressourcer.
Forvaltningen oplyser, at der i henhold til Bekendtgørelse af lov om støtte til folkeoplysende voksenundervisning, frivilligt folkeoplysende foreningsarbejde og daghøjskoler samt om Folkeuniversitetet, lovbekendtgørelse nr. 854 af 11. juli 2011, § 25, skal ydes tilskud til lokaler med mindst 65 pct. af driftsudgifterne.
Dog kan Byrådet, i henhold til § 26 stk. 1 i samme lov, nedsætte tilskuddet, hvis udgiften ikke står i et rimeligt forhold til antallet af deltagere eller til lokalets, herunder hallens eller lejrpladsens anvendelse i øvrigt, ligesom Byrådet i henhold til § 26, stk. 2 i samme lov kan nedsætte driftsudgifterne til et anslået beløb, der svarer til det normale niveau for et, til formålet, passende lokale, herunder en hal eller en lejrplads på egnen.
Endvidere kan Byrådet, i henhold til § 25, stk. 5, pkt. 4, undlade at yde tilskud til driftsudgifterne til nye lokaler og lejrpladser eller til nye lejemål vedrørende lokaler og lejrpladser, hvis de nye lokaler eller nye lejemål medfører væsentlige merudgifter for Byrådet.
Det er ikke muligt at anvise egnede kommunale lokaler i dette område, hvilket er mest praktisk for børn, der følges med forældre til gudstjeneste – gudstjenesten foregår i samme bygning.
Beløbet vil kunne indeholdes i konto for lokaletilskud til foreninger udøvende folkeoplysende aktiviteter.
Beslutning Fritidsrådet den 15-03-2016
Beslutning Fritids- og Idrætsudvalget den 06-04-2016
Sagsnr.: 15/673
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Børne- og uddannelsesdirektøren foreslår,
Sagsfremstilling
Cedergaard Sportsrideklub har 2 gange tidligere indsendt ansøgning om lokaletilskud og modtaget afslag som følger:
Kultur- og Fritidsudvalget vedtog på sit møde den 13. juni 2012 efter indstilling fra Fritidsrådet, at det ansøgte ikke kan imødekommes, idet udvalget jf. Folkeoplysningslovens § 25, stk. 5, pkt. 2 ikke ønsker at yde tilskud til nye lejemål i ridehaller i kommunen,
Fritids- og Idrætsudvalget vedtog på sit møde den 4. februar 2015 efter indstilling fra Fritidsrådet, at den af udvalget jf. Folkeoplysningslovens § 25, stk. 5, pkt. 2 tidligere trufne beslutning om ikke at yde lokaletilskud til nye ridehaller i kommunen fastholdes.
Af Fritidsrådets indstilling på møde den 20. januar 2015 til Fritids- og Idrætsudvalget fremgår det, at Fritidsrådet med beklagelse må konstaterer, at der ikke er afsat tilstrækkelige budgetmidler til relevante ansøgte formål som Cedergaard Sportsrideklub, hvorfor Fritids- og Idrætsudvalget opfordres til at tilføre yderligere budgetmidler til konto for lokaletilskud.
Cedergaard Sportsrideklub oplyser, at det koster 300 kr. pr. måned at gå til ridning hos dem, men at det vil være ulig konkurrence i forhold til andre rideskoler, såfremt det er nødvendigt at hæve prisen for at få råd til at betale for leje af ridehal. Endvidere oplyses det, at medlemmerne ikke har økonomi til at betale mere i kontingent, og derfor vil være nødsaget til at stoppe med ridning.
Cedergaard Sportsrideklub fremsender på ny ansøgning om lokaletilskud, idet foreningen mener, de bør tilgodeses på lige fod med andre rideskoler i Kolding.
Cedergaard Sportsrideklub har indgået aftale om leje af ridehal/rytterstue beliggende Esbjergvej 103. Lejemålet tager sin begyndelse den 1. januar 2012 og omfatter ridehal på 1.440 m2, opholdsrum og toilet på 200 m2. Foreningen har råderet over det lejede i de aftalte timer og i henhold til den fast ugentligt plan
Den årlige husleje andrager kr. 537.113,75 alt. incl.
Foreningen forventer at bruge ridehallen 44 uger om året, sammenlagt i 4.175 timer som fordeler sig således:
| Timer | Timer reduceret til |
Elevhold | 799 | |
Ryttermærker | 96 | |
Kurser | 288 | |
Temadage | 42 | |
Fødselsdage | 40 | 0 |
Stævner | 48 | |
Opholdsrum | 940 | 770 |
Arrangementer | 48 | |
Ridelejr | 414 | 0 |
Brug af ridehal løse timer for medlemmer | 1.460 | |
Samlet forventet timeforbrug | 4.175 | 3.551 |
For rytterstue kan der max. medtælles 1 1/4 time om ugen pr. 5 medlemmer, og højest 4 timer pr. dag. 70 medlemmer udløser max. 17,5 timer pr. uge i 44 uger = 770 timer
Ovennævnte timetal er justeret, idet der er medtalt timer, som ikke er tilskudsberettiget.
Samlede forventede aktivitetstimer for ridehal og rytterstue efter justering bliver 3.551 timer svarende til et max. tilskudsgrundlag på 3.551 timer á 128,65 = 456.836,15 kr., heraf ydes 76,5 % = kr. 349.479,65.
Såfremt ovennævnte opgjorte timetal pr. aktivitet ikke alene anvendes af medlemmerne, men også af andre ikke medlemmer, skal disse timer fratrækkes beregningen – af ansøgningen fremgår det, at der i forbindelse med ridelejr tilmeldes børn/unge fra kommunens opholdssteder, hvorfor disse timer ikke kan medtælles.
Cedergaard Sportsrideklub har i henhold til indsendte oplysninger 70 medlemmer.
Børne- og Uddannelsesforvaltningen oplyser, at der i henhold til Bekendtgørelse af lov om støtte til folkeoplysende voksenundervisning, frivilligt folkeoplysende foreningsarbejde og daghøjskoler samt Folkeuniversitet, lovbekendtgørelse nr. 854 af 11. juli 2011 § 25 skal ydes tilskud til lokaler med mindst 65 pct. af driftsudgifterne.
Dog kan Byrådet, i henhold til § 26 stk. 1 i samme lov, nedsætte tilskuddet, hvis udgiften ikke står i et rimeligt forhold til antallet af deltagere eller til lokalets, herunder hallens eller lejrpladsens anvendelse i øvrigt, ligesom Byrådet i henhold til § 26, stk. 2 i samme lov kan nedsætte driftsudgifterne til et anslået beløb, der svarer til det normale niveau for et til formålet passende lokale, herunder en hal eller en lejrplads på egnen.
Endvidere kan Byrådet, i henhold til § 25, stk. 5, pkt. 2 undlade at yde tilskud til driftsudgifter til nye lejemål i haller eller ændring af lejemål, hvis lejemålet i forhold til udgifterne ved et eksisterende lejemål indebærer merudgifter for Byrådet.
Ved en hal forstås idrætshaller, svømmehaller, skøjtehaller, ridehaller, tennishaller og squashhaller samt andre tilsvarende lokaler, der er mindst 800 m2.
Såfremt Fritidsrådet og/eller Fritids- og Idrætsudvalget ønsker at yde lokaletilskud til det nye lejemål fra 2016, skal der under Fritids- og Idrætsudvalget, Fritids- og idrætspolitik ske budgetomplacering af midler fra øvrige konti til lokaletilskud, idet det ansøgte beløb ikke vurderes at kunne indeholdes i det afsatte budgetbeløb for 2016.
Endvidere kan det oplyses, at der ikke er foretaget en konkret vurdering af huslejens størrelse i forhold til faciliteterne.
Beslutning Fritidsrådet den 15-03-2016
Beslutning Fritids- og Idrætsudvalget den 06-04-2016
Udvalget besluttede, at der ikke kan ydes tilskud for 2016 til Cedergaard Sportsrideklub, idet det pålægges børne- og uddannelsesdirektøren at se på og revurdere afregningsmodel og tilskudsgrundlag for rideklubber i Kolding Kommune som forelægges for udvalget inden udgangen af 2016 med henblik på ny samlet vurdering for tildeling af tilskud i 2017.
Sagsnr.: 16/3731
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Børne- og uddannelsesdirektøren foreslår, at det indstilles til Fritids- og Idrætsudvalget,
at dispensation fra regler for tilskud til folkeoplysende voksenundervisning i forhold til forebyggende undervisning af handicappede i fitness og motionscentre forlænges til at gælde sæsonerne 2016/17 og 2017/18,
at tilskuddet skal holdes inden for den afsatte økonomiske ramme for den enkelte aftenskole.
Sagsfremstilling
Børne- og Uddannelsesforvaltningen oplyser, at SUK Kolding siden 2011 på baggrund af dispensation fra Kolding Kommune, har haft mulighed for at gennemføre undervisning for udviklingshæmmede inden for sundheds- og bevægelsesområdet med motionstilbud, og med pulsforøgende aktiviteter.
Mange er fysisk passive i hverdagen og har brug for den direkte motivation, der kan lægges i undervisningen. Der ydes også vejledning i sund kost og sunde bevægelsesvaner ligesom der i tilknytning til undervisningen, tilbydes afspænding og bevægelse i varmt vand. Netop denne handicapgruppe kan ikke umiddelbart deltage i f.eks. idrætsforeningernes generelle tilbud på motionsområdet.
SUK Kolding gennemførte undervisning i 2 år uden tilskud fra folkeoplysningsloven i fitness og motionscentre med henblik på, at også udviklingshæmmede aktivt del i samfundets almindelige opfordring til at gøre noget mere ved ”egen livskvalitet” på det forebyggende sundhedsområde. Dette var ikke økonomisk holdbart for foreningen, som derfor søgte om dispensation til at kunne bruge tilskud fra den tildelte ramme til denne forebyggende undervisning.
Fritids- og Idrætsudvalget har tidligere besluttet, at give dispensation for sæsonerne 2010-2012, 2012-2014 og 2014-2016 og at tilskuddet skal holdes inden for den afsatte økonomiske ramme.
Det kan oplyses, at der i det seneste forløb i perioden 2015/16 er gennemført 261 lektioner fordelt på 2 x 3 hold med 4 – 5 deltagere pr. hold. Det betyder at hver deltager får 2 timers undervisning pr. uge i perioden 1. september – 1. juni.
Jf. bekendtgørelse om støtte til folkeoplysende voksenundervisning og frivilligt folkeoplysende foreningsarbejde (folkeoplysningsbekendtgørelsen) § 5, stk. 3 kan der ikke ydes tilskud til folkeoplysende voksenundervisning inden for spil, idræt og sports- og konkurrencepræget virksomhed, herunder dans bortset fra folkedans, eller til emner om fremstilling af rusmidler. Dette gælder både teoretisk undervisning inden for områderne og udøvelse i praksis.
Jf. § 5, stk. 4 kan kommunalbestyrelsen fastsætte generelle overordnede retningslinjer for, hvad der ligger i de begreber, der er nævnt i stk. 2, og kommunalbestyrelsen kan fravige de i st. 2 nævnte begrænsninger.
Fritids- og Idrætsudvalget har med baggrund i folkeoplysningsbekendtgørelsen godkendt regler for folkeoplysende voksenundervisning herunder en emnebegrænsningsoversigt, hvoraf fremgår, at der ikke ydes tilskud til undervisning i blandt andet gymnastik herunder motionsgymnastik.
Sagsnr.: 16/1082
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Børne- og uddannelsesdirektøren foreslår,
Sagsfremstilling
Børne- og Uddannelsesforvaltningen oplyser, at der i henhold til Lov om støtte til folkeoplysende voksenundervisning, frivilligt folkeoplysende foreningsarbejde, lovbekendtgørelse nr. 854 af 11. juli 2011 § 15 skal ydes tilskud til aktiviteter for børn og unge under 25 år.
Sammenlægningsudvalget har på sit møde den 18. september 2006 vedtaget følgende regler for medlems-/aktivitetstilskud for 2007 og fremefter:
Sammenlægningsudvalget har på sit møde den 18. september 2006 vedtaget følgende regler for medlems-/aktivitetstilskud for 2007 og fremefter:
- | at der udbetales tilskud til aktive medlemmer pr. 31.12.2015, |
- | at der maksimalt ydes medlems-/aktivitetstilskud svarende til kontingentstørrelsen pr. medlem, |
- | at familiekontingent ikke kan godkendes, |
- | at der ikke sker udbetaling til den ansøgende forening, såfremt det samlede tilskudsbeløb er 100 kr. eller derunder, |
- | |
- | at for sent indsendte ansøgninger ikke imødekommes i henhold til gældende regler. |
Det kan oplyses, at Fritids- og Idrætsudvalget på sit møde den 27. november 2008 efter indstilling fra Folkeoplysningsudvalget vedtog at godkende alderskriterierne 0-5 år, 6-12 år, 13-18 år og 19-24 år.
Endvidere vedtog Fritids- og Idrætsudvalget på sit møde den 23. april 2009 efter indstilling fra Folkeoplysningsudvalget at godkende følgende satser indenfor de nævnte alderskriterier:
- | at foreninger, der har medlemmer i aldersgruppen 0-5 år modtager max. 25 kr. pr. medlem pr. år, |
- | at foreninger, der har medlemmer i aldersgruppen 6-12 år modtager max. 100 kr. medlem pr. år, |
- | at foreninger, der har medlemmer i aldersgruppen 19-24 år modtager max. 25 kr. pr. medlem pr. år, |
- | at restbeløbet bliver fordelt til medlemmer i aldersgruppen 13-18 år. |
Til orientering kan det oplyses, at følgende foreninger har fremsendt ansøgning modtaget i Børne- og Uddannelsesforvaltningen efter ansøgningsfristens udløb:
Poststemplet | Dato | Forening |
| 12.01.2016 | DSU-Kolding |
| 12.01.2016 | Viuf Sogns Jagtforening |
| 12.01.2016 | Vamdrup Jagtforening |
| 19.01.1206 | Kolding Triathlon Klub |
| 22.01.2016 | Kolding Beachvolley |
| 28.01.2016 | Bosnisk Kulturcenter Kolding |
Ovennævnte foreninger har sammenlagt 3 medlemmer mellem 0-5 år, 49 medlemmer mellem 6-12 år, 68 medlemmer mellem 13-18 år og 62 medlemmer mellem 19-24 år.
Til orientering kan det oplyses, at der er medsendt bemærkninger fra følgende forening:
Kolding Beachvolley
Foreningen oplyser, at de ved en fejl alene har indberettet til Centralt ForeningsRegister, og har den 29.12.2015 modtaget kvittering på denne indberetning.
Foreningen oplyser, at de ved en fejl alene har indberettet til Centralt ForeningsRegister, og har den 29.12.2015 modtaget kvittering på denne indberetning.
Sagsnr.: 16/3519
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Børne- og uddannelsesdirektøren forslår,
Sagsfremstilling
Foreningen Krav Maga Kolding ønsker med kurset at få værktøjer til at kunne fastholde og udvikle de børn, som allerede er startet i foreningen. Endvidere ønsker foreningen at højne kvaliteten i undervisningen med henblik på at tiltrække flere børn.
Foreningen Krav Maga Kolding blev godkendt på Fritidsrådets møde den 18. august 2015, og har i indeværende sæson 29 børnemedlemmer.
Foreningen oplyser endvidere, at det er stor forskel på at undervise børn end voksne. Børneinstruktørkurset er designet til at udruste den enkelte instruktør med værktøjer til at undervise børn og unge i forskellige aldersgrupper. Der lægges vægt på at færdighederne indlæres på en sjov måde i et åbent og inkluderende miljø.
Børn og unge har andre udfordringer end voksne. Udfordringerne går primært på emner som mobning, motorisk udvikling, at sige fra, at udvikle tillid, selvtillid og selvværd, både som enkeltperson og i en gruppe.
En undervisningstime for børn i foreningen Krav Maga Kolding varer 60 minutter, og vil altid indeholde øvelser til opbygning af koordination, styrke og udholdenhed, samt læren om hvor og hvornår det er nødvendigt at sige fra, og hvad der er rigtigt og forkert i en given situation.
Desuden vil timen indeholde et eller flere aspekter af selvforsvar og bevidsthed om sikkerhed, frigørelser fra greb samt forsvar mod slag og spark.
Kurset findes på nuværende tidspunkt ikke i Danmark og kommende kurser i 2016 afholdes i Norge, Sverige, Tjekkiet og Israel.
Jf. regler for tilskud til leder- og instruktøruddannelse skal ansøgninger vedrørende kurser i udlandet i hvert enkelt tilfælde behandles i Fritidsrådet.
Beskrivelse af kurset:
Kurset gennemføres i perioden 2. – 6. marts 2016.
Kursusindhold:
Værktøjer til brug for undervisning af børn og unge i forskellige aldersgrupper indenfor,
Kursusbeskrivelse:
Krav Maga Kids Instruktør Kursus (VIF) ved KMG giver deltagerne unik og værdifuld viden til at undervise børn i selvforsvar i et sikkert og legende miljø.
På kurset får man træningsfærdigheder, der er nødvendige for en korrekt og vellykket vejledning af børn, teenagere og unge. Disse færdigheder er forskellige fra dem, der kræves ved undervisning af voksne og giver instruktørerne redskaber til brug for kommunikation med børn og deres forældre.
Budget for kurset:
Kursusgebyr | 5.100 kr. |
Overnatningsomkostninger | 3.800 kr. |
| |
I alt | 8.900 kr. |
| |
Sagsnr.: 16/3273
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Børne- og uddannelsesdirektøren foreslår,
at der ydes et tilskud på 50 % af kursusudgiften – 6.937,50 kr.,
at tilskuddet vil blive udbetalt til foreningens nemkonto, når foreningen skriftligt har oplyst, om kurset vil blive gennemført i overensstemmelse med ansøgningen,
Sagsfremstilling
Kolding Håndboldklub oplyser, at træneren fra næste sæson skal være cheftræner i foreningen.
Med baggrund i foreningens klare mål for næste sæson om oprykning fra 3. til 2. division, ønsker foreningen at styrke cheftrænerens faglige kompetencer.
Træneren har spillet håndbold gennem mange år, vundet 4 danske mesterskaber og har været udtaget til diverse udvalgte hold og senere ungdomslandshold. Som 18 årig skrev træneren sin første kontrakt, og har siden været kontraktspiller i landets bedste række.
Som aktiv seniorspiller, har træneren sideløbende været ungdomstræner i de klubber træneren har været ansat i. De seneste år har træneren valgt at nedtrappe den aktive del af håndbolden og optrappet trænergerningen.
Der er mulighed for at søge om tilskud til dækning af udgifter til specielle kurser, hvor kursusafgiften pr. person overstiger 10.000 kr., eller hvor den samlede kursusudgift overstiger 25.000 kr. Ansøgningerne skal fremsendes til Fritidsrådet inden kursets startdato. Ansøgningerne vil blive vurderet individuelt, dog kan der maksimalt ydes 50 % i tilskud.
Uddannelsen:
Kurset består af to elementer. Et én-dags-kursus (første del) den 12. marts 2016 og kursusweekend (anden del) den 16. – 19. juni 2016.
Kursets mål:
Testkurset skal betragtes som en form for ”optagelsesprøve” og forberedende kursus i forhold til DHF’s Diplomtrænerkursus – det afsluttende kursus i DHF’s Elitetræneruddannelse, hvor målet er at uddanne trænere, der er kvalificerede til at træne på nationalt eliteniveau.
Målet med Testkurset er derfor at give træneren et større indblik i egne trænerkvalifikationer og kompetencer.
Kursets struktur og indhold:
Første del af Testkurset er et én-dags-kursus, hvor man får testet sin viden inden for træningsfysiologi og fysisk træning. Dette sker gennem en skriftlig teoretisk prøve samt planlægning og gennemførelse af praktisk fysisk træning med medier.
Den anden del af Testkurset er en kursusweekend, som omfatter cirka 48 lektioner. I denne del af kurset vil der være fokus på trænerpraksis. Samtidig vil kurset indeholde lektioner indenfor temaet ”Team Management og Psykologi”.
Kurset er bygget op om en weekendsamling med et mediehold, hvor kursisterne vil få i opdrag at forestå bestemte opgaver i forbindelse med træning og kampafvikling. Under denne arbejdsproces vil kursisterne være opdelt i tre grupper.
Sagsnr.: 10/16286
Sagen behandles i
Forslag
at orienteringen tages til efterretning.
Sagsfremstilling
Børne- og Uddannelsesforvaltningen oplyser, at indeværende dagsordenpunkt alene er et orienteringspunkt, hvorfor der ikke kan træffes beslutning under punktet, idet dette i hver enkelt sag vil kræve forudgående optagelse af et punkt på dagsordenen.
Der vil på mødet blive orienteret om,
- beslutninger i Fritids- og Idrætsudvalget.
Sagsnr.: 15/20596
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Børne- og uddannelsesdirektøren foreslår, at det meddeles de under sagsfremstillingen angivne foreninger,
at de med virkning fra 6. april 2016 ikke længere betragtes som værende godkendte foreninger under Folkeoplysningsloven, med deraf følgende konsekvenser for udbetaling af tilskud samt lån af kommunale lokaler og udendørsanlæg,
at der efterfølgende kun kan ske godkendelse af foreningen igen ved fremsendelse og behandling af ansøgning, samt
Sagsfremstilling
Det kan oplyses, at i henhold til de af Byrådet godkendte regler, skal samtlige godkendte foreninger under Folkeoplysningsloven, det frivillige folkeoplysende foreningsarbejde senest 10. januar (flyttet til 11. januar 2016 grundet weekend) indsende diverse ansøgninger/blanketter, bl.a. skemaet aktivitetsanalyseskema samt afregningsskema lokaletilskud. Endvidere skal foreningen godkende indeværende års foreningsoplysninger på Foreningsportalen – tidligere anvendte vi skemaet ”Oplysninger om foreningen” til denne godkendelse.
Skemaet ”Aktivitetsanalyseskema 2015” indeholder bl.a. foreningens erklæring om indhentelse af børneattester.
Efter Folkeoplysningslovens § 4, stk. 4, har foreningen pligt til at afgive erklæring om indhentelse af børneattest i det omfang, foreningen ansætter eller beskæftiger personer, såvel lønnet som ulønnet, der som led i udførelsen af deres opgaver skal have direkte kontakt med børn under 15 år.
Det er således en betingelse for, at foreningen kan få tilskud eller anvist lokaler, at foreningen afgiver erklæring om indhentelse af børneattester. Kommunerne skal således undlade at yde tilskud og at anvise lokaler, hvis foreningen ikke afgiver erklæring herom.
Pligten til at afgive erklæring gælder også selv om foreningen på tidspunktet for erklæringens afgivelse ikke ansætter eller beskæftiger personer, der som led i udførelsen af deres opgaver, skal have direkte kontakt med børn under 15 år. Foreninger, der ikke ansætter eller beskæftiger personer, der som led i udførelsen af deres opgaver skal have direkte kontakt med børn under 15 år, pålægges dog ikke med erklæringen en aktuel forpligtelse til at indhente børneattester.
Det er således en betingelse for, at foreningen kan få tilskud eller anvist lokaler, at foreningen afgiver erklæring om indhentelse af børneattester. Kommunerne skal således undlade at yde tilskud og at anvise lokaler, hvis foreningen ikke afgiver erklæring herom.
Pligten til at afgive erklæring gælder også selv om foreningen på tidspunktet for erklæringens afgivelse ikke ansætter eller beskæftiger personer, der som led i udførelsen af deres opgaver, skal have direkte kontakt med børn under 15 år. Foreninger, der ikke ansætter eller beskæftiger personer, der som led i udførelsen af deres opgaver skal have direkte kontakt med børn under 15 år, pålægges dog ikke med erklæringen en aktuel forpligtelse til at indhente børneattester.
På trods af flere henvendelser –
10. december 2015 - skemaerne er sendt til foreningernes digitale postkasse,
10. december 2015 - nyhedsmail fra Kolding Kommune,
5. januar 2016 - nyhedsmail fra Kolding Kommune,
18. januar 2016 rykkerskrivelse på mail til den af foreningen tidligere oplyste mailadresse,
5. februar 2015 – mail til den af foreningen tidligere oplyste mailadresse om orientering om politisk behandling,
3. marts 2016 – fremsendelse af mail til den af foreningen tidligere oplyste mailadresse vedrørende erindring om sagens politiske behandling,
er der fortsat foreninger, som ikke har indsendt de fornødne skemaer.
Skemaet ”aktivitetsanalyseskema 2015” er endnu ikke modtaget på Børne- og Uddannelsesforvaltningen fra følgende foreninger:
Konservativ Ungdom
Dejligt Svømning
Gorec
Konservativ Ungdom har fået stillet kommunale lokaler til rådighed i Idrætsbygningen Brostræde. De 2 øvrige foreninger har for året 2015 ikke modtaget tilskud og benyttet lokaler.
Følgende foreninger har på trods af flere henvendelser
10. december 2015 – følgebrev til skemamaterialer til foreningernes digitale postkasse,
10. december 2015 - nyhedsmail fra Kolding Kommune,
5. januar 2016 - nyhedsmail fra Kolding Kommune
12. februar 2016 – mail til den af foreningen tidligere oplyste mailadresse vedrørende manglende godkendelse på Foreningsportalen
3. marts 2016 - fremsendelse af mail til den af foreningen tidligere oplyste mailadresse vedrørende erindring om sagens politiske behandling
endnu ikke godkendt indeværende års foreningsoplysninger på Foreningsportalen (erstatter skemaet ”Oplysninger om foreningen”:
DDS, Kolding Tambourkorps
KFUM spejderne, Bramdrupdam
Konservativ Ungdom
AYAD Kolding
BGIF tennis
Dejligt Svømning
Gorec
Kolding Tennis Klub
Sjølund Idrætsforening
Skanderup Hjarup Idrætsforening
Sydbyens Cykelklub Kolding
De fleste af ovennævnte foreningerne har for året 2015 modtaget medlems-/aktivitetstilskud samt lånt kommunale lokaler med gebyr.
I henhold til Folkeoplysningsloven, lovbekendtgørelse nr. 854 af 11. juli 2011, § 33, stk. 5, kan de kommunale udbetalinger standses eller tilbageholdes, hvis en forening ikke overholder Folkeoplysningsloven, ligesom stk. 6 i samme § indeholder krav om stop for tilskud og lokaleanvisning, hvis en forening ikke afleverer erklæring om børneattester.
Ligeledes kan Byrådet jf. § 32 undlade både at yde tilskud og at anvise lokaler m.v. for en angiven periode, såfremt en forening ikke overholder fastsatte regler