Dagsorden eller referat
Referat
Liste med Dato, udvalg, sted samt pdf udgave af dagsordenen til download.
Dato: |
21-09-2016 08:30:00 |
---|---|
Udvalg: |
Social- og Sundhedsudvalget |
Sted: |
Udvalgslokalet , 4. etage |
Pdf: |
|
Sagsnr.: 16/11475
Resumé
Budgetterne for serviceudgifter forventes overholdt, både for sundhedspolitik og socialpolitik.
Budgettet for aktivitetsbestemt medfinansiering af sundhedsvæsnet forventes overskredet med ca. 7 mio. kr.
Det bemærkes, at aktivitetsbestemt medfinansiering er uden for servicerammen, og der er ikke pålæg om finansiering inden for egen ramme.
Budgettet for socialpolitik vedrørende overførselsudgifter forventes overholdt.
Sagen behandles i
Forslag
at orienteringen om budgetrealisering tages til efterretning.
Sagsfremstilling
For sundhedspolitik kan budgetrealiseringen ultimo august vedrørende serviceudgifter opstilles således:
2016, ultimo august - tal i 1000 kr. | Korr. budget | Forbrug | Forbrugspct. | Note |
| | | | |
Forebyggelse og Sundhedsfremme | 19.933 | 11.310 | 56,7% | |
Træning | 53.001 | 34.489 | 65,1% | |
Sundhedstjeneste | 5.648 | 3.601 | 63,8% | |
Tandpleje | 32.631 | 19.863 | 60,9% | |
I alt | 111.213 | 69.263 | 62,3% | 1 |
Note 1:
De faktiske forbrugsprocenter er som forventet og budgettet for sundhedspolitik vedrørende serviceudgifter forventes overholdt. I henhold til den vedtagne budgetprocedure er der mulighed for at overføre budget til 2017, svarende til maksimalt 5 % af budgettet. Det er på nuværende tidspunkt vanskeligt at forudsige den forventede overførsel til 2017, men et foreløbigt skøn er, at der overføres et beløb tæt på 0.
For socialpolitik kan budgetrealiseringen ultimo august vedrørende serviceudgifter opstilles således:
2016, ultimo august - tal i 1000 kr. | Korr. budget | Forbrug | Forbrugspct. | Note |
Sundhedsplejen | 15.359 | 9.992 | 65,1% | |
Tilbud til børn og unge med særlige behov | 182.566 | 109.067 | 59,7% | |
Tilbud til ældre og handicappede | 129.270 | 93.210 | 72,1% | |
Rådgivning | 2.086 | 1.000 | 47,9% | |
Tilbud til voksne med særlige behov | 295.514 | 187.621 | 63,5% | |
Støtte til frivilligt socialt arbejde og øvrige sociale formål | 31.880 | 17.201 | 54,0% | |
Kommunale fleksjob | 15.115 | 13.914 | 92,1% | |
I alt | 671.790 | 432.005 | 64,3% | 2 |
Note 2:
De faktiske forbrugsprocenter er som forventet og budgettet for socialpolitik vedrørende serviceudgifter forventes overholdt. I henhold til den vedtagne budgetprocedure er der mulighed for at overføre budget til 2017, svarende til maksimalt 5 % af budgettet. Det er på nuværende tidspunkt vanskeligt at forudsige den forventede overførsel til 2017, men et foreløbigt skøn er, at der netto vil blive overført ca. 10 mio. kr.
Det skal endvidere oplyses, at der er pres på handicap og psykiatriområdet.
For sundhedspolitik kan budgetrealiseringen ultimo august vedrørende aktivitetsbestemt medfinansiering opstilles således:
2016, ultimo august - tal i 1000 kr. | Korr. budget | Forbrug | Forbrugspct. | Note |
Aktivitetsbestemt medfinansiering af sundhedsvæsenet | 305.042 | 177.394 | 58,2% | |
I alt | 305.042 | 177.394 | 58,2% | 3 |
Note 3:
Budgettet på aktivitetsbestemt medfinansiering er under pres og der forventes på nuværende tidspunkt et merforbrug på ca. 7 mio. kr. Beløbet forventes dækket ind af midtvejsreguleringen. Det bemærkes, at aktivitetsbestemt medfinansiering er udenfor servicerammen og der er ikke pålæg om finansiering indenfor egen ramme.
For socialpolitik kan budgetrealiseringen ultimo august vedrørende overførselsudgifter opstilles således:
2016, ultimo august - tal i 1000 kr. | Korr. budget | Forbrug | Forbrugspct. | Note |
Kontante ydelser, handicapområdet | 12.839 | 6.420 | 50,0% | |
I alt | 12.839 | 6.420 | 50,0% | 4 |
Note 4:
De faktiske forbrugsprocenter er som forventet og budgettet for socialpolitik vedrørende overførselsudgifter forventes overholdt.
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 21-09-2016
Godkendt.
Sagsnr.: 16/9140
Resumé
Organisationen Nordhøj har gennem de seneste år arbejdet mod at omstrukturere for at skabe et sammenhængende og forbedret beskæftigelses-, uddannelses- og aktivitetstilbud, der tilgodeser både arbejdsmarkedet, samfundet og den enkelte borger.
Med disse omstruktureringer vil organisationen højne udbuddet og kvaliteten af beskæftigelsesmuligheder, hvor borgerne bl.a. vil få bedre muligheder for at opbygge et større netværk til samfundet og arbejdsmarkedet.
Sagen behandles i
Forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
Nyt forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
Sagsfremstilling
Reformen af lovgivningen om førtidspension har medført et øget behov for at borgere under 40 år kan tilbydes rehabiliterende forløb med henblik på tilknytning til arbejdsmarkedet. For alle disse grupper gælder det, at tilknytningen til arbejdsmarkedet kræver en håndholdt indsats med fokus på tværgående samarbejde mellem det sociale område og beskæftigelsesområdet.
Der er gennem de seneste år arbejdet målrettet med en udvikling af den beskyttede beskæftigelse fra beskyttet til støttet beskæftigelse.
Omlægningen indebærer, at borgerne i langt højere grad søges tilknyttet det almindelige arbejdsmarked gennem løntilskudsjob (skånejob), arbejdsprojekter og praktikker, således at det egentlige værkstedstilbud er forbeholdt de svageste i målgruppen for beskyttet beskæftigelse.
For at kunne opnå visionen om et sammenhængende og forbedret beskæftigelses-, uddannelses- og aktivitetstilbud, der tilgodeser både arbejdsmarkedet, samfundet og den enkelte borger, er følgende konkrete mål opstillet:
a) At danne rammerne for et miljø, hvor der tilbydes en vifte af nye uddannelses- og beskæftigelsesmuligheder, der tilgodeser den enkelte borgers udviklingspotentiale.
b) At tilgodese den enkelte borgers forudsætninger, så der fortsat også vil være mulighed for at vælge tilbud i trygge rammer, for de borgere der ikke trives i store fællesskaber.
c) At skabe nye rammer for vidensdeling og tværfagligt samarbejde.
d) At danne bedre forudsætninger for opkvalificering og jobafprøvning.
e) At bygge bro mellem erhvervsrettet design og produktion.
f) At styrke borgerens netværk, både i samfundet og arbejdsmarkedet.
g) At forberede organisationen på det fremtidige Erhvervspark Staldgården.
Organisationsændringer
For at kunne opnå de opstillede mål, lægges der op til organisationsomstrukturering, hvor der vil igangsættes adskillige ændringer og tiltag i organisationens forskellige afdelinger.
Dermed er intentionen at højne kvalitet, udvikling og trivsel for den enkelte borger, så tilbuddene i højere grad tilgodeser borgerens interesser og behov.
Dette vil ske primært gennem opløftning, samt omlægning af afdelingerne, så alle borgere der er tilknyttet Organisationen Nordhøj får lige udviklingsmuligheder og øget indflydelse i deres arbejdsliv.
Organisationsændringen lægger også op til, at Organisationen Nordhøj intensiverer udmøntningen af Kolding Kommunens Selvværdsstrategi, således at de nye tiltag styrker borgerens indflydelse og selvstændighed. Kort sagt – alle borgere skal i endnu større grad opleve, at deres kompetencer er værdifulde i samfunds- og arbejdslivet.
Afdelingen Kongensgade i Christiansfeld er et mindre beskyttet værksted, hvor borgerne primært bevæger sig i et lille miljø og ikke har tilstrækkelig mulighed eller rammer for udvikling.
Hensigten er at nedlægge afdelingen Kongensgade og tilbyde både borgerne og det pædagogiske personale, nye arbejdspladser/beskæftigelsestilbud i andre afdelinger i organisationen.
Borgerne fra Kongensgade vil således få lige muligheder og tilgængelighed, så de højner deres selvværd, samt deltagelse og inklusion i samfundet.
Afdelingen MultiFlex vil i denne sammenhæng ekspandere, samt skabe et nyt image med fokus på at opbygge et sammenhængende og varieret udbud af uddannelses- og beskæftigelsestilbud for borgerne.
Her vil der bl.a. være plads til at tænke innovativt i forhold til erhvervsrettet design og produktion. Det betyder attraktive arbejdspladser, hvor borgerne i endnu større grad vil få styrket deres selvforståelse og arbejdsidentitet.
Organisationsændringerne illustreres i nedenstående tabel:
Afdeling: | Beskrivelse af afdelingen: | Forslag til den nye organisationsstruktur: |
Kongensgade i Christiansfeld | Et mindre beskæftigelsesværksted: 25 borgere tilknyttet. 16 fra Kolding 9 fra Christiansfeld Består af følgende grupper: Kunstskole Kreativ/produktions gr. Sansegruppe | Afdelingen lukkes. Borgerne fordeles i organisationens andre afdelinger. Skønnes til at være interesseret i følgende tilbud: 4-5 borgere til Trindvolds beskæftigelse 7-8 borgere til Nordhøj 9 borgere fra Kunstskolen til MultiFlex |
MultiFlex | En særskilt arbejdsmarkedsafdeling, som kan tilbyde: Beskæftigelse, afklaring, rådgivning og opkvalificering. | Afdelingen udvides. Nyt koncept: Erhvervsrettet design & produktion Sammenlægning af: MultiFlex, Kunstskole og Nordhøjs Kunst & Designgruppe. |
Nordhøj | Aktivitets- og beskæftigelsestilbud, består af følgende grupper: Produktionsgruppe, Værkstedsgruppe Kunst & Designgruppe Skov- & Naturgruppe Teatergruppe Træ- & Temagruppe Aktivitetsgruppe | Nye tiltag: Kunst og design gruppen flytter til MultiFlex 7-8 borgere fra Kongensgade får tilbudt pladser, alt efter interesse og behov, i de forskellige grupper. |
Butikker | Butik Nord i Kolding Butik Nørregade i Christiansfeld | Fortsætter uændret. |
Trindvolds Beskæftigelse | Overtagelse af Trindvolds beskæftigelse. | De borgere der trives bedst i et mindre miljø vil være tilknyttet denne afdeling. |
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 21-09-2016
Godkendt.
Sagsnr.: 14/20937
Resumé
Kommunalbestyrelsen i Kolding Kommune er forpligtet til at fastsætte en kvalitetsstandard for kommunens tilbud om social behandling for stofmisbrug. Kvalitetsstandard for kommunens tilbud om social behandling for stofmisbrug skal revideres og godkendes hvert andet år.
Derudover besluttede Socialudvalget på mødet den 17. september 2014, at der skulle udarbejdes en kvalitetsstandard på den sociale alkoholbehandling med det formål, at synliggøre serviceniveauet på området.
Denne blev første gang godkendt på Social- og Sundhedsudvalgets møde den 21. januar 2015.
Sagen behandles i
Forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
Sagsfremstilling
Kvalitetsstandarden for Kolding Kommunes sociale behandling af stofmisbrug er bygget op på baggrund af Lov om social service § 101.
Med hjemmel i servicelovens § 139 er der i bekendtgørelse nr. 430 af 30. april 2014 om kvalitetsstandard for social behandling for stofmisbrug efter servicelovens § 101, fastsat krav om, at beskrive serviceniveauet på stofmisbrugsområdet og fastsætte målsætninger og prioriteringer.
Kvalitetsstandarden for Kolding Kommunes sociale behandling af stofmisbrug, har været til gennemsyn på Regnbuen i 3 uger, og drøftet på deres husmøde den 9. august 2016.
Kvalitetsstandarden for Kolding Kommunes alkoholbehandling er bygget op på baggrund af Sundhedslovens § 141, behandling til alkoholmisbrugere. Kvalitetsstandarden er bygget op på samme måde som kvalitetsstandarden på stofmisbrugsbehandling, men med de lovgivningsmæssige afvigelser der er i mellem de to lovgivninger.
Kvalitetsstandarderne beskriver det serviceniveau på stofmisbrugsbehandlingsområdet og alkoholmisbrugsbehandlingsområdet, som kommunalbestyrelsen beslutter, herunder de politiske målsætninger og prioriteringer, som ligger bag beslutningen.
Kvalitetsstandarder, opfølgning og revision på kvalitetsstandarderne gøres alment tilgængelig for borgerne i kommunen, herunder som minimum på internettet.
Bilag
Sagsnr.: 16/14858
Resumé
På Social- og Sundhedsudvalgets møde den 17. august 2016, blev det besluttet, at der skal udarbejdes en status på servicelovens § 85–område.
Servicelovens § 85 omhandler tilbud til hjælp, omsorg eller støtte samt optræning og hjælp til udvikling af færdigheder til personer, der har behov herfor på grund af betydelig nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne eller særlige sociale problemer.
Sagen behandles i
Forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
Nyt forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
Sagsfremstilling
Antallet af borgere i Kolding Kommune og udgifterne til socialpædagogisk støtte til voksne er de senest 3 – 4 år steget markant. Der er pt. ikke noget, der peger i retning af, at udviklingen har toppet. Hvis udviklingen fortsætter i samme takt som i perioden 2014-2016 vil konsekvensen være en betydelig merudgift for Kolding Kommune.
En del af stigningen var forventet i forbindelse med implementeringen af Udviklingsplanens styrende principper om færre i døgntilbud og flere i dagtilbud. Men det kan ikke forklare den samlede stigning, idet der generelt visiteres flere borgere til både handicap- og psykiatriområdet.
Ventelisten i Psykiatrirådgivningen er pt. på 11 personer. Mens der ventes på et § 85 tilbud er der mulighed for, at borgeren kan deltage i gruppetilbud i Hjemmestøtten, som f.eks. NADA, mindfullness mv.
Handicaprådgivningen oplever en generel tilgang af borgere med problemstillinger indenfor autismespektret, senhjerneskadeområdet, yngre demente samt en gruppe af borgere med komplekse problemstillinger i form af f.eks. ADHD, angst, depression, misbrug samt massive sociale problemer, hvor helt grundlæggende og basale færdigheder mangler eller er meget mangelfulde.
Denne øgede tilgang medfører primært øget efterspørgsel efter socialpædagogisk støtte i eget hjem efter SEL § 85. Dette medfører ventetid på udførelse af § 85 støtte fra både distriktet såvel som Grenen.
Revisionsfirmaet PricewaterhouseCoopers (PwC) foretager i september og oktober 2016 en analyse af området, hvor formålet er, at afdække hvor borgerne kommer fra, hvilke forhold der gør, at udgifterne stiger samt komme med anbefalinger til, hvilke indsatser der kan iværksættes for at løse udfordringerne.
PwC gennemgår 25 tilfældigt udvalgte sager med indsatser fra beskæftigelsesområdet samt psykiatri- og/eller handicapområdet.
Der tages udgangspunkt i arbejdsgange og snitfladeproblematikker, og det afdækkes blandt andet om der sker en helhedsorienteret indsats, herunder om der sker en overkompensation imellem de forskellige støtteformer.
Derudover arbejdes der allerede på en række forskellige initiativer, som skal være med til at imødegå den fortsatte vækst i antallet af borgere, som modtager støtte, jf. nedenstående oplistning.
Øget anvendelse af rådgivningstilbud
Servicelovens § 12 giver mulighed for at tilbyde støtte i form af rådgivningstilbud til personer med nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne eller med særlige sociale problemer.
Formålet er, at give den støtte, som sætter borgeren i stand til at blive selvhjulpen, uden at der skal oprettes en sag.
Nye borgerhenvendelser om støtte skal derfor indledningsvist tilbydes samtaleforløb, intensive rådgivningsforløb eller mestringsforløb/kurser på gruppebasis.
Forløbene arbejder mod at øge den enkeltes kompetencer og mestring af egen situation.
Revisitation af let støtte
62% af den samlede gruppe der modtager § 85 støtte ydes som let støtte svarende til 0 – 2 timer ugentligt. Ved gennemgang af disse sager skal det ud fra en individuel vurdering undersøges, om støtten kan omlægges, så borgeren i højere grad selv er opsøgende, når behovet melder sig. Ligeledes skal der i højere grad fokuseres på, at aktivere borgerens netværk.
Værestedsstrategi
Både på handicap- og psykiatriområdet er der åbne og uvisiterede værestedstilbud. Disse tilbud står til rådighed for borgerne, og de er i kontakt med borgere som samtidig modtager individuel støtte fra Kolding Kommune.
Det foreslås, at undersøge om værestederne kan indgå som et strategisk element i, at borgerne opsøger den hjælp, som de har brug for. Enten i form af professionel støtte eller ved at facilitere ”bruger til bruger”-støtte.
Formålet med en værestedsstrategi skal være, at flere borgere oplever at få en meningsfuld og sammenhængende støtte, der medvirker til at deres samlede situation forbedres. At de har indflydelse på deres egen situation og kan vælge væresteder ud fra deres egne præferencer og ønsker.
Det handler om at borgeren får mulighed for at vælge det tilbud, der passer bedst ind i det liv borgeren vil leve fremadrettet. Der vil arbejdes på at få fremskudt sagsbehandling ud på værestederne, så borgerne kan møde f.eks. Jobcenter, Misbrugscenter og ydelseskontor på det værested, hvor de er trygge.
I Kolding Kommune har man f.eks. god erfaring med, at den sociale tandpleje har haft fast mødetidspunkt på Folkekøkkenet.
Derudover skal formålet med en værestedsstrategi være, at det kan fungere som et alternativ til §85 mindsteindsats.
Endvidere skal en værestedsstrategi ses i sammenhæng med det fælles strategiske tema om ”Mental sundhed og psykiatri”.
Netværksrådslagning
Familierådslagning har været anvendt på børne- og familieområdet i flere år som metode til at aktivere familie og netværk i forhold til at løse sociale problemer omkring den enkelte familie.
Der bør undersøges, om metoden med fordel kan overføres til det specialiserede voksenområde, således man på tilsvarende måde kan aktivere den enkelte borgers netværk omkring de sociale behov og praktiske problemer, som borgeren har brug for hjælp til at få løst.
Tværgående indsats/øvrige aktører – herunder § 83. Hvem gør hvad, hvornår og hvorfor?
Det opleves i en række sager, at der er flere aktører fra kommunalt regi. Der kan være støttepersoner jf. servicelovens § 85, hjemmepleje efter servicelovens § 83, mentorstøtte efter Lov om aktiv beskæftigelse m.v. Det skal iværksættes tværgående koordination i disse sager, der sikrer én fælles plan for borgeren og en overordnet styring af de ressourcer, der anvendes.
Dette initiativ skal ses i sammenhæng med det fælles strategiske tema om ”Fælles visitation”.
Social IT
Det bør undersøges i hvilke sammenhænge at IT kan indgå som afløsning af eller som supplement til den personlige støtte til borgeren. Der kan f.eks. være tale om videokonferencer, elektroniske hjælpemidler til strukturering m.v.
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 21-09-2016
Godkendt.
Sagsnr.: 16/3216
Resumé
På Social- og Sundhedsudvalgets møde den 16. marts 2016 blev der orienteret om ”familieguider”.
I den forbindelse blev det besluttet, at der et halvt år senere skulle foreligge en evaluering af anvendelsen af etniske guider og erfaringerne hermed.
I forbindelse med ændring af integrationsloven den 1. juni 2013, skal flygtninge og familiesammenførte til flygtninge tilbydes en integrationsplan, der består af en udredningsdel samen en indsatsdel for hele familien.
Opgaven løses i et tværfagligt samarbejde mellem Integrationsrådgivningen ved Jobcentret og Børnefamiliehuset ved Senior- og Socialforvaltningen.
Sagen behandles i
Forslag
at orienteringen tages til efterretning
Sagsfremstilling
Familieguiderne udgør en praktisk pædagogisk støtte for familien, og vurderer endvidere familiens trivsel med det formål tidligt at spotte et behov for en forebyggende indsats.
Udviklingen i antal familier som modtager familieguider
2014 | 2015 | 2016 (september) |
16 familier | 43 familier | 63 familier |
Familierne har typisk tilknyttet en familieguide i ½ år – 1½ år.
Det er en udløsende faktor for forlængelse af indsatsen, hvis familien får et barn. Familierne har mellem 1 og 8 børn.
Der er oftere besøg i de familier, hvor der er nyfødte og/eller flere børn.
Udvikling i antal besøg
2. halvår 2015 | 1. halvår 2016 |
329 besøg | 766 besøg |
Stigningen i antal besøg skyldes dels flere familier, og dels deltagelse i opstartsmøder ved alle opstart i dagpleje, vuggestue, børnehave og skole. Familieguiderne har deltaget i ca. 50 opstartsmøder.
Gennemsnitlige tolkeudgifter pr. besøg
2. halvår 2015 | 1. halvår 2016 |
524 kr. | 440 kr. |
Der anvendes fortrinsvis tolke på stedet. Børnefamiliehusets overgang til SKYPE den 1. september 2016 giver øget mulighed for anvendelse af teletolk.
Der opleves ingen forskel i erfaringerne med anvendelse af teletolk fremfor tolke på stedet. Det, der adskiller, er typisk problematikkernes karakter og kompleksitet.
Erfaringerne er overvejende positive med anvendelse af etniske tolke. Det er ikke alle tolke, som er uddannet, og det kan give problemer i forhold til kendskab til egen funktion og rolle. I mange kulturer er sladder (social kontrol) et tema. Dette kan give problemer i forhold til, hvad familierne fortæller familieguiderne, og om de svarer oprigtigt.
Familierne er generelt positive overfor familieguideindsatsen. Der bliver italesat en masse udfordringer i forhold til børnene. Både i forhold til skole, daginstitution og sundhedsvæsen. Den danske samarbejdskultur og aftalekultur er vigtigt for familierne at tale om. Ligesom de giver udtryk for, at de gerne vil forstå de danske værdier.
Det bevirker, at familieguiderne er med til at stress reducere forældrene, idet de får mulighed for at se bag om adfærden hos danske forældre og i de arenaer, deres børn bevæger sig i.
Forældrene giver udtryk for at familieguide-støtten giver dem mulighed for hurtigere at forstå den danske kultur.
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 21-09-2016
Godkendt.
Sagsnr.: 16/14886
Resumé
Kolding Kommunes misbrugscenter har sendt ansøgning til Sundhedsstyrelsen til puljen; forebyggelse af opioid-overdosisdødsfald.
Opioider er stoffer som morfin, metadon og heroin mm. En overdosis kan stoppes med indtagelse af stoffet Naloxon.
Naloxon er en medicin der anvendes som modgift. Det virker ved at blokere virkningen af opioider.
Sagen behandles i
Forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
Sagsfremstilling
Formålet med deltagelse i projektet er at udbygge det allerede igangsatte med samarbejde med Antidote Danmark.
Antidote Danmark er et netværk af læger, sygeplejersker og andre engagerede borgere som tilbyder stofbrugere og pårørende kursus i overdosishåndtering og oplæring i brug af modgift og at sørge for at modgiften bliver tilgængelig.
Her tilbydes at uddanne borgere i brugen af Naloxon og i at give førstehjælp ved overdosis af opioid.
Kolding Kommune har pt. udannet 3 sygeplejersker til at forestå undervisning i brugen af Naloxon, samt førstehjælp ved overdosis.
Der er ind til nu uddannet og udleveret set til i alt 39 personer, heraf, 17 stofbrugere, 1 pårørende, 18 medarbejdere og 3 frivillige.
Ved deltagelse i projektet, vil flere kunne få uddannelse i at give Naloxon ved overdosis og det vil være en udbygning af den allerede igangsatte indsats.
Effekten af indsatsen forventes at være:
1) Lavere antal narkorelaterede dødsfald
2) Færre følgevirkninger af overdosis af opiater, fx hjerneskader
3) Forbedre kontakten til de svært misbrugende
4) Bedre vejledning om den generelle sundhedstilstand til de svært misbrugende
5) Øget selvværd i form af selv at tage et ansvar og blive det givet
6) Bidraget til at mindske indlæggelser som følge af overdosis.
Der er ansøgt om i alt 433.493 kr. til uddannelse, indkøb af sæt med Naloxon, lægekonsulent, projektledelse/medarbejderdeltagelse m.m.
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 21-09-2016
Godkendt.
Bilag
Sagsnr.: 16/6785
Resumé
På det sociale område skal sagsbehandlingstider offentliggøres.
I sager, hvor en borger kan søge om hjælp, skal det således fastsættes, hvor lang tid der må gå, før der foreligger en afgørelse.
Oplysninger om de aktuelle sagsbehandlingstider for Familierådgivningen, Handicaprådgivningen, Hjælpemiddelafdelingen, Misbrugscenteret og Psykiatrirådgivningen er indsamlet med henblik på at fristernes længde vurderes og fastsættes.
Sagen behandles i
Forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
Sagsfremstilling
Sagsbehandlingstiderne skal iht. retssikkerhedsloven § 3, stk. 2 og retssikkerhedsbekendtgørelsen § 1, stk. 1 offentliggøres, når Kolding Kommune behandler og træffer afgørelse efter lov om social service.
Det fremgår af lovbemærkningerne til retssikkerhedsloven, at Byrådet som kommunens øverst organ har det politiske lederansvar samt ret og pligt til at tage ansvar for at planlægge og prioritere kommunens serviceniveau, og at Byrådet derfor har pligt til at fastsætte frister for sagsbehandlingen på de enkelte sagsområder.
Byrådet skal således på de enkelte sagsområder fastsætte og offentliggøre generelle frister for, hvor lang tid der må gå fra modtagelsen af en ansøgning til at der er truffet afgørelse i sagen. Hvis fristen ikke overholdes i en konkret sag, skal ansøgeren have skriftlig besked om, hvornår ansøgeren kan forvente en afgørelse.
Byrådet skal offentliggøre de fastsatte sagsbehandlingsfrister, og det er overladt til Byrådet at beslutte, hvordan offentliggørelsen skal ske.
Afdelingerne har angivet de aktuelle sagsbehandlingsfrister.
Fristerne svarer til den tid, der i praksis går med at behandle 80 %-90 % af den pågældende sagstyper. Der vedlægges en oversigt over de seneste godkendte sagsbehandlingsfrister. Sagsbehandlingstiderne er stort set uændret i forhold til maj måned 2015.
Bilag
Sagsnr.: 13/22015
Resumé
Som en del af fase 1 for Kolding Kommunes terapihave vil der være forløb med testhold hen over efteråret med start i september.
Tilføjelse til resumé
Sagen behandles i
Forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
Nyt forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
Sagsfremstilling
På Social- og Sundhedsudvalgsmødet den 16. marts 2016 blev det besluttet at igangsætte fase 1 af etableringen af Kolding Kommunes terapihave.
Som en del af fase 1 skal der laves en test-have, hvor Kolding Kommunes behandlingsplan for haveterapi kan afprøves og evalueres på nogle igangværende behandlingsforløb.
Ved først af afprøve terapihaven er det muligt at lave mindre tilpasninger, så terapihaven bliver brugbar for så mange afdelinger i Kolding Kommune som muligt, og dermed komme så mange borgere som overhovedet muligt til gavn. Derfor laves fase 1 i en samskabende proces, hvor alle relevante aktører inddrages.
Som en del af den inddragende proces, har der hen over sommeren været borgere, der modtager sygedagpenge og er tilknyttet Jobcentret til et forløb med intern praktik, tilknyttet området. De er i gang med at klargøre området, så test-haven kan være klar til brug til testholdene. Der er blandt andet fjernet et gammel skur og ryddet lidt af området, hvor der skal laves et midlertidigt samlingsområde med bænke og bålsted. Derudover har de ryddet ukrudt, så der kan etableres midlertidige trædestier rundt i området.
De første testhold forventes at starte til september. Det drejer sig om to mindfulness hold fra afdelingerne Job & Aktiv og JobIgen, der flytter holdene ned i terapihaven.
Der arbejdes på at flytte yderligere 1-2 hold ned i terapihaven til efteråret, der skal fokusere på muligheden for at lave forebyggende forløb for borgere, der er sårbare på grund af stress og udbrændthed, og i risiko for at blive sygemeldte.
Der er nedsat en hurtigt arbejdende arbejdsgruppe, der skal lave behandlingsmanualen for Kolding Kommunes terapihave på baggrund af behandlingsprogrammet for Københavns Universitets terapihave.
Testholdene skal indarbejde behandlingsmanualen forløbet, og får sparring af arbejdsgruppen. Efter testholdene er afsluttet vil både medarbejdernes og deltagernes oplevelse blive evalueret, og på baggrund af erfaringerne vil den endelig behandlingsmanual blive udarbejdet.
Områdets funktionalitet vil også blive evalueret, bl.a. samlingsstedet, tilgængelighed og afskærmning.
Herefter vil terapihaven være klar til fase 2, hvor de fysiske rammer etableres og terapihaven kan tages i brug.
Tilføjelse til sagsfremstilling
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 17-08-2016
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 21-09-2016
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 26-10-2016
Godkendt med den tilføjelse, at der i den fremadrettede proces skal være fokus på
tilstrækkelig uddannelseskapacitet
en målrettet anvendelse af terapihaven
afskærmning, idet terapihaven skal anvendes til målgruppen
evaluering og effekt
Sagsnr.: 13/22623
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
Sagsfremstilling
Med henblik på de kommende budgetforhandlinger har formand for Social- og Sundhedsudvalget Lis Ravn Ebbesen ønsket en foreløbig evaluering af projekt Helhedsorienteret indsats for udsatte familier med børn.
Orienteringen deles i to:
1. Hvordan ser familieområdet og de tilknyttede familier på projektet.
- Hvad er lykkedes?
- Hvor er barriererne?
- Hvordan forankres projektet i forvaltningen efter 2016?
- Hvordan forankres den frivillige del fremadrettet?
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 21-09-2016
Godkendt.
Sagsnr.: 16/15225
Resumé
Formand for Social- og Sundhedsudvalget Lis Ravn Ebbesen (F), foreslår i mail af den 6. september 2016, at Familierådgivningen pålægges at foretage en analyse af, hvordan udviklingen har været i Kolding på anbringelsesområdet med udgangspunkt i de 6 myter.
Analysen forelægges Social- og Sundhedsudvalget.
Sagen behandles i
Forslag
at Familierådgivningen udarbejder analyse af udviklingen i Kolding Kommune med udgangspunkt i de 6 myter.
Sagsfremstilling
Udgangspunktet for analysen er den vedlagte artikel fra dknyt, ”Professor afliver seks myter om anbringelsesområdet”, af 6. september 2016.
Myte 1: Antallet af anbragte børn og unge er kraftigt faldende de senere år.
Myte 2: Anbringelserne er blevet kortere.
Myte 3: I Danmark anbringes mange flere børn end i andre lande.
Myte 4: Flere og flere børn, unge og familier modtager forebyggende indsatser.
Myte 5: Udgifterne til anbringelsesområdet er steget eksplosivt de seneste årtier.
Myte 6: Familieplejeanbringelser er meget bedre end anbringelser i institution.
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 21-09-2016
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 16-11-2016
Social- og Sundhedsudvalget besluttede
at strategierne for udsatte børn og unge følges
at der foretages benchmarking med de omkringliggende kommuner om effekten af indsatserne for udsatte børn og unge
at det undersøges om understøttelsen af plejefamilieområdet kan professionaliseres yderligere
at resultaterne fra det tværgående projekt om udsatte børn og unge forelægges udvalget til beslutning
Bilag
Sagsnr.: 16/15506
Resumé
Næstformand i Social- og sundhedsudvalget Trille Nikolajsen (V) ønsker i mail af 12. september 2016, på vegne af Venstre, at:
”Når de nye regler for kontanthjælp, uddannelseshjælp og integrationsydelse, endeligt slår igennem pr. 1. oktober 2016, vil det også ramme en række forældre/familier med hjemmeboende børn.
Når en familie eller enlig forsørger nedsættes i ydelse betyder det nødvendigvis ikke at børnenes mistrives, men der vil blive færre muligheder for at disse børn kan forblive eks. Foreningsaktive, simpelthen fordi der ikke længere er råd til kontingent og lign.
Denne sociale skævvridning ønsker jeg at gøre noget ved.
Sagen behandles i
Forslag
at sagen drøftes.
Sagsfremstilling
I henhold til servicelovens § 11, stk. 6 kan den enkelte kommune, som led i det forebyggende arbejde beslutte, at tilbyde økonomisk støtte til fritidsaktiviteter til børn og unge, der har behov for særlig støtte. Støtten kan eksempelvis ydes i form af kompensation for kontingent og udstyr, men ikke transport.
Muligheden for at yde økonomisk støtte til fritidsaktiviteter er altså valgfri for kommunerne.
Ved tildeling af økonomisk støtte til udgifter i forbindelse med et barns eller en unges fritidsaktiviteter skal der fastsættes kriterier herfor. Eksempelvis kan der opstilles kriterier for familiens økonomiske forhold eller en målrettet indsats i forhold til særlige boligområder m.v.
De fastsatte kriterier skal overholde almindelige forvaltningsretlige principper, herunder ligebehandlingsprincippet og saglighedsprincippet samt at behandle alle i målgruppen lige.
Derudover kan en beslutning om tildeling af støtte til fritidsaktiviteter ikke indbringes for anden administrativ myndighed.
På Social- og Sundhedsudvalgets møde i april 2015 blev det besluttet, at med udgangspunkt i servicelovens § 11 stk. 6, at børn og unge med faldende trivsel bliver omfattet af målgruppen, som får mulighed for, via skole- og dagtilbudssocialrådgiverne, at ansøge om økonomisk støtte til fritidsaktiviteter, svarende til et månedligt kontingent på maksimalt 250,- kr. i en periode på et år ad gangen.
Økonomisk støtte til fritidsaktivitet vil i hvert enkelt tilfælde afhænge af en socialfaglig vurdering også i forhold til omfang og tidsperspektiv, og det revurderes årligt om støtten fortsat er formålstjenstlig. Forældrene gøres klart, at de har hovedansvaret for deres børn og unge og deres fritid, og at den økonomiske støtte er en overgang med henblik på, at opnå formålet, hvilket betyder at tilbuddet er økonomisk og periodisk afgrænset.
Udgiften til støtte med den nuværende ordning påhviler Familierådgivningen. Såfremt der ændres på forudsætningerne for tildeling af støtte bør det analyseres, i hvilket omfang det vil påvirke udgiftsniveauet, og om tilbuddet er organiseret hensigtsmæssigt i forhold til udbredelsen af kendskabet hertil.
For perioden april 2015 til august 2016 er der pt. 42 aktive bevillinger.
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 21-09-2016
at forvaltningen pålægges at afdække, hvad der er af støtteforanstaltninger og støttemuligheder for deltagelse i fritidsinteresser for børn og unge på tværs af forvaltningerne, med henblik på en drøftelse på et fælles møde på tværs af relevante udvalg
at sagen oversendes til Arbejdsmarksudvalget til orientering.
Beslutning Arbejdsmarkedsudvalget den 02-11-2016
Til efterretning.
Sagsnr.: 16/14634
Resumé
Medlem af Social- og Sundhedsudvalget, Kristina Jørgensen (O) foreslår, i mail af 15. august 2016, at Social- og Sundhedsudvalget vedtager,
”at den kunstneriske udsmykning af Sundhedscentrets etape to vil udgøres af værker fra Kunstskolen Nordhøj.”
Begrundelse: Det giver god mening, at Kolding Kommune understøtter og bidrager til lokale og socialøkonomiske organisationers virke og udvikling ved udsmykning af kommunale bygninger.
Sagen behandles i
Forslag
at sagen drøftes.
Sagsnr.: 16/15667
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
Sagsfremstilling
Praksisplanudvalget er nedsat i henhold til § 204, stk. 2 i Sundhedsloven, hvor det fremgår, at der i hver region nedsættes et praksisplanudvalg. Udvalget har eksisteret siden lovændringen i 2013. Praksisplanudvalget består af 5 medlemmer udpeget blandt kommunalbestyrelsesmedlemmer fra kommunerne i regionen, 3 medlemmer fra regionsrådet og 3 medlemmer udpeget blandt alment praktiserende læger.
Praksisplanudvalget udarbejder en Praksisplan, som er en plan for almen praksis’ opgavevaretagelse i regionen. Under Praksisplanen udarbejdes en underliggende aftale, som består af en række delaftaler. Den underliggende aftale er endnu ikke udarbejdet, idet parterne ikke har kunnet blive enige om nogle af delaftalerne.
Aftalen om faste læger tilknyttet plejehjem, er således den første aftale i den underliggende aftale for Praksisplan om almen praksis. Aftalen tager afsæt i en national aftale om implementering af ordningen, der er indgået i foråret 2016 mellem PLO, staten, Danske Regioner og KL (se bilag) om implementering, som bl.a. indeholder en fast timetakst for den sundhedsfaglige rådgivning. Aftalen skal konkretiseres i regionale aftaler i praksisplanudvalgene. Udkast til aftalen er vedhæftet som bilag.
Aftalen forudsættes at træde i kraft 1. oktober 2016.
Baggrund for aftale om fasttilknyttede læger til plejehjem
Socialforskningsinstituttet udgav i august 2014 rapporten ’Evaluering af fasttilknyttede læger på plejecentre’ på baggrund af et pilotprojekt på 7 plejecentre, hvor der blev tilknyttet en fast læge.
Evalueringen viste, at andelen af beboere, der blev indlagt med forebyggelige diagnoser henholdsvis blev genindlagt blev reduceret med henholdsvis 28% og 27% sammenlignet med beboere på plejecentre, der ikke havde en fasttilknyttet læge. Den viste også, at lægerne efter en grundig gennemgang af beboernes medicinprofiler i mange tilfælde reducerede beboerens receptpligtige medicinforbrug.
På baggrund af evalueringen blev der som en del af satspuljeaftalen for 2016 afsat 100 mio. kr. til gradvis indfasning af en landsdækkende ordning med fast tilknyttede læger til beboere på plejecentre.
Aftalens indhold
Aftalen indeholder to elementer. Det ene element er, at beboerne bliver tilbudt at skifte læge, og således skifte til den læge, som er fast tilknyttet plejecentret, som deres alment praktiserende læge. Beboerne har fortsat frit lægevalg, der er alene tale om et tilbud.
Det andet element, i aftalen er, at der skal indgås en konsulentkontrakt mellem kommunen og den fast tilknyttede læge om at yde generel sundhedsfaglig rådgivning til personalet på plejecentret.
De 100 mio. kr. der er afsat er til at honorere lægerne i forhold til rådgivningsopgaven. Den kliniske behandling af beboerne finansieres over sygesikringen.
Efter endelig godkendelse i Praksisplanudvalget i Region Syddanmark aftales den konkrete udmøntning i de enkelte kommunalt lægelige udvalg. Der afholdes møde i det kommunalt lægelig udvalg i Kolding Kommune den 12. oktober 2016.
Som en del af satspuljeaftalen for 2016 er der afsat 100 mio. kr. til gradvis indfasning af en landsdækkende ordning med fast tilknyttede læger til beboere på plejecentre. Kolding Kommunes andel heraf udgør 0,6 mio. kr. i 2016 og 0,3 mio. kr. i 2017-2019.
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 21-09-2016
Godkendt.
Beslutning Seniorudvalget den 05-10-2016
Godkendt.
Bilag
Sagsnr.: 15/17004
Sagen behandles i
Forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
at Social- og Sundhedsudvalget drøfter om der er behov for, at et eller flere medlemmer af udvalget varetager andre kommunale erhverv.
Sagsfremstilling
Jf. Kolding Kommunes regulativ om vederlag og godtgørelse til Byrådets medlemmer, punkt 2, fremgår det, at der kan tillægges erstatning for tabt arbejdsfortjeneste for varetagelse af andre kommunale hverv, når deltagelse sker efter anmodning fra Byrådet eller Byrådets udvalg, på grund af en protokolleret beslutning.
Aktivitet | Deltagere | Afbud |
| | |
| | |
| | |
Sagsnr.: 15/17004
Resumé
Orientering om udvalgt nyt fra social- og sundhedsområdet.
Sagen behandles i
Forslag
Senior- og Socialdirektøren foreslår,
at orienteringen tages til efterretning.
Sagsfremstilling
Dagsordenspunktet er alene orienteringspunkt, hvorfor der ikke kan træffes beslutning under punktet, idet dette i hver enkelt sag ville kræve forudgående optagelse af et punkt på dagsordenen.
- Det socialpædagogiske opholdssted Åkjær, besøg.
- Terapihaven, besøg.
- Orientering fra politisk midtvejsmøde vedrørende Sundhedsaftalen 2015 – 2018.
Beslutning Social- og Sundhedsudvalget den 21-09-2016
Godkendt.