Dagsorden eller referat
Liste med Dato, udvalg, sted samt pdf udgave af dagsordenen til download.
Dato: |
10-10-2019 08:30:00 |
---|---|
Udvalg: |
Kulturudvalget |
Sted: |
Restaurant Skamlingsbanken, Skamlingvejen 123, 60 |
Pdf: |
|
Sagsnr.: 17/22370
Resumé
Kulturudvalget får en orientering om planerne for revitalisering af Skamlingsbanken og inviteres til en gåtur rundt til de vigtigste steder i området.
Sagen behandles i
Kulturudvalget.
Forslag
By- og udviklingsdirektøren foreslår,
at udvalget tager orienteringen til efterretning.
Beslutning Kulturudvalget den 10-10-2019
Godkendt.
Sagsfremstilling
Skamlingsbankeprojektet er i fuld gang med anlægsarbejdet påbegyndt på det kommende besøgscenter, nye p-pladser på vej, skulpturer og stiforløb er blevet opdateret, og folkemødepladsen begynder inden længe at tage form.
På mødet deltager projektleder for Skamlingsbanke-projektet Mette List med en orientering om de opdaterede udviklingsplaner og et overblik over, hvornår de forskellige del-elementer ventes at stå klar. Hun vil også orientere om de foreløbige overvejelser, hvad angår den fremtidige drift af besøgscenter samt formidling af Skamlingsbanken som turist- og udflugtsmål, event-sted og læringsrum.
Udvalget vil desuden få en mindre guidet rundtur til udvalgte ”hot spots” på Skamlingsbanken.
Sagsnr.: 17/22370
Resumé
Kulturudvalget får på mødet en orientering om planer for fejring af 75-året for Danmarks befrielse med Alsang 2020.
Sagen behandles i
Kulturudvalget.
Forslag
By- og udviklingsdirektøren foreslår,
at udvalget tager orienteringen til efterretning.
Beslutning Kulturudvalget den 10-10-2019
Godkendt.
Sagsfremstilling
Nicolai Kultur, Kolding Stadsarkiv og Koldinghus er gået sammen om en markering af 75-året for Danmarks befrielse, der skal give genlyd af sang over hele Kolding midtby eftermiddag og aften den 4. maj 2020.
Begivenheden er en af mange begivenheder under det nationale initiativ ALSANG 2020, der har til formål at hylde friheden og demokratiet og styrke medborgerskabet med fællessang i hele landet.
På mødet vil udvalget få en orientering om de konkrete planer for fejringen i Kolding, herunder det foreløbige program, hvor planen er, at mere end 1000 borgere sammen vil gå syngende gennem byen og samles i Nicolai til fællessang.
Sagsnr.: 18/144
Resumé
Forvaltningen har i perioden 1. maj til 27. august 2019 modtaget 16 ansøgninger til den løbende kvik-uddeling om tilskud under 15.000 kr. Disse ansøgninger er alle administrativt behandlet og tilsagn/afslag givet.
Til kvartals-uddelingen med tilskud over 15.000 kr. og ansøgningsfrist den 1. september 2019, er der indkommet 9 ansøgninger. Desuden har forvaltningen efter 27. august 2019 modtaget 8 ansøgninger til kvikpuljen. Her har 1 fået afslag mens 7, på baggrund af Kulturudvalgets beslutning den 9. september 2019 om at suspendere kvik-puljen, endnu ikke er blevet behandlet. Disse ansøgninger fremlægges alle til udvalgets vurdering.
Sagen behandles i
Kulturudvalget.
Forslag
By- og udviklingsdirektøren foreslår,
at der fra kvartalsuddelingen bevilges tilskud/underskudsgaranti til ansøgerne nr. 1, 2 og 3 med i alt 137.500 kr., dog således at midlerne overføres og uddeles i 2020, hvor arrangementerne finder sted.
at der gives afslag til ansøgerne nr. 4-9.
at der fra kvik-uddelingen bevilges tilskud/underskudsgaranti til ansøger nr. 1 og 2 med i alt 5.100 kr.
at der gives afslag til ansøgerne nr. 3-7 fra kvik-uddelingen.
at der ikke uddeles flere tilskud fra Kulturpuljen i 2019.
Beslutning Kulturudvalget den 10-10-2019
Godkendt med den tilføjelse, at også midlerne jf. Kvikpuljen overføres og udbetales i 2020.
Sagsfremstilling
Ifølge Retningslinjer for tilskud til kulturelle formål kan der blandt andet ydes tilskud/underskudsgaranti til kulturprojekter og kulturaktiviteter, der relaterer sig til et af de følgende formål: Musik, Kulturarv og lokalhistorie, design og kunst, litteratur, teater, film og scenekunst.
Kulturpuljens formål er ligeledes at understøtte Kulturpolitikkens fokusområder.
I forbindelse med de nylige reduktioner på Budget 2019 besluttede udvalget i september 2019 at reducere Kulturpuljen i 2019 med 200.000 kr. Samtidig besluttede udvalget at suspendere uddeling af midler fra Kvikpuljen, og at lægge de indkomne ansøgninger til behandling på Kulturudvalgsmødet i oktober 2019.
Der er på nuværende tidspunkt 138.000 kr. i puljen, der ikke er disponeret. Hvad angår kvartals-uddelingen med frist den 1. september 2019, er der indkommet 9 ansøgninger på i alt 479.438 kr.
Kvik-uddeling – allerede behandlet
Forvaltningen har i perioden 1. maj 2019 til 1. september 2019 modtaget 16 ansøgninger til kvik-uddelingen.
Byrådet har, efter indstilling fra Kulturudvalget, delegeret til By- og Udviklingsforvaltningen, at træffe afgørelse om bevilling under kvikuddelingen.
Der er til de 16 ansøgere til kvik-uddelingen i perioden 1. maj 2019 til 27. august 2019 tildelt tilskud/underskudsgaranti på samlet 69.800 kr. Der er givet tilsagn til 10 ansøgere og afslag til 6 ansøgere.
Kvik-uddeling – til behandling i udvalget
Der er i perioden efter 27. august 2019 indkommet 8 ansøgninger til kvik-uddeling. Heraf blev der administrativt givet afslag til 1 ansøger inden udvalgets beslutning om budgetreduktion på møde den 9. september 2019.
Ansøger | Projekt | Ansøgt | Forvaltningens anbefaling |
1. MandHatten | MandHatten 30 år koncert. | 7.500 kr. | Tilsagn. 3.000 kr. (reduceret pga. pulje under pres) |
2. Kolding Kammerorkester | Koncert med 3 kammermusikværker (juletemaer) afvekslet med fællessang. | 2.100 kr | Underskudsgaranti. 2.100 kr. |
3. Vibeke Jerichau | SALONER - om Et smykkes fortælling, Mad som materiale, Den iscenesættende samtale og Bæredygtighed & Bier. | 15.000 kr. | Afslag. Mangler med-finansiering og understøtter kun til dels puljens formål |
4. Historie paa Hjul | 1864 og Genforeningen. | 10.000 kr. | Afslag. Mangler dokumenteret medfinansiering. |
5. OK-klubben | Revy-viser i OK-klubben. | 6.000 kr. | Afslag. Ingen medfinansiering i projektet. |
6. Støtteforeningen Bjert Gamle Brugs – Vinduets Venner | Dobbeltkoncert med Kålhøgen og Monophones. | 4.550 kr. | Afslag. Mangler dokumenteret medfinansiering. |
7. Indian Community of South Denmark | Garba aften/night. | 6.000 kr. | Afslag. Ingen medfinansiering i projektet. |
8. Borger til borger | E-sport for unge psykisk sårbare og handicappede. Ansøger om tilskud til opstart i Bygning 5 to gange om ugen | 11.400 kr. | Afslag. Understøtter ikke puljens formål |
Kvartals-uddeling
Hvad angår kvartals-uddelingen for tilskud over 15.000 kr. og med frist 1. september 2019, er der indkommet 9 ansøgninger om tilskud fra puljen. Forvaltningen har i arbejdet med anbefalingerne bestræbt sig på ikke at overskride det tilbageværende beløb i puljen.
Ansøger | Projekt | Ansøgt | Forvaltningens anbefaling |
1. Brødremenigheden | Christiansfeld Musikfestival, Byens musik – fra 1700-tals barokmusik til verdensmusik. | 50.000 kr. | 50.000 kr. Tilskud. |
2. Højer Art Jam | Kolding Art Jam. | 95.000 kr. | 60.000 kr. Tilskud. |
3. Nightmare Culture | Koncertrække i 2020. | 27.500 kr. | 27.500 kr. Underskudsgaranti. Forvaltningen foreslår, at tilsagnet gives som en opstartsstøtte til trods for, at der ifølge retningslinjerne ikke ydes sæsonstøtte. Støtten kan gives med den begrænsning, at foreningen ikke vil kunne få yderligere støtte i 2020 fra puljen og ej heller vil kunne forvente sæsonstøtte fremadrettet. |
4. Tyrstrup Kirke | Genforeningsmagi 2020. | 23.938 kr. | Afslag. Tyrstrup Kirke har fået støtte til projekt Genforeningsmusical fra puljen til markering af 2020. Ansøgeren kan genansøge Kulturpuljen i 2020. Forvaltningen vil være behjælpelig med at overføre ansøgningen. |
5. Det forskudte dige | Sangen har vinger. | 25.000 kr. | Afslag. Der er tale om tilskud til et procesforløb, og der er ikke angivet medfinansiering til projektet. |
6. Inger Uldall Juhl | Bog projekt: Her går grænsen-og den er frugtbar samt festforelæsnings aften Koldinghus. | 40.000 kr. | Afslag. Jf. kriterierne til puljen, kan der ikke gives støtte til produktion af egne værker. |
7. KIF Gymnastik og Spring | Festival del Sole. | 123.000 kr. | Afslag. Retningslinjerne for Kulturpuljen understøtter ikke at give støtte til formålet. |
8. Mazen Haj Kazem | Arab Film Festival. | 70.000 kr. | Afslag. Projektet vurderes ikke at indeholde tilstrækkelig mængde aktiviteter i Kolding. |
9. Støtteforeningen for Bo- og støttetilbud | Sansehave. | 25.000 kr. | Afslag. Retningslinjerne for Kulturpuljen understøtter ikke at give støtte til formålet. |
Fra Kvartalspuljen anbefales tilskud/underskudsgaranti på i alt 137.500 kr. (se bilag).
Fra Kvikpuljen anbefales tilskud/underskudsgaranti på i alt 5.100 kr.
Kulturpuljen har et budget i 2019 på 1.290.000 kr. inkl. overførsler, og der er uddelt og disponeret i alt 1.152.000 kr. (Sparekatalog 2019 – 200.000 kr., underskudsgaranti på op til 140.000 kr. til Kolding Teaterforening, 125.000 kr. særligt målrettet unge-initiativer, 20.000 kr. til samarbejdsaftale med Klassisk Christiansfeld og mindre beløb til underskudsgaranti tildelt fra Kvik-puljen).
Såfremt forvaltningens anbefalinger følges, vil Kulturpuljen i 2019 være brugt, og der vil ikke blive uddelt yderligere tilskud fra Kvik-puljen i indeværende år.
Næste ansøgningsfrist til Kulturpuljens kvartals-uddeling er den 1. december 2019, i henhold til Retningslinjer for tilskud til kulturelle formål. Ansøgningerne behandles på udvalgsmøde i januar 2020.
Bilag
Sagsnr.: 19/3981
Resumé
Socialøkonomi- Handicap og Hjælpemiddeludvalget besluttede i februar 2019 at Socialdirektøren og By-og Udviklingsdirektøren skulle fremlægge et beslutningsforslag om at overflytte Kunstskolen Nordhøj fra Handicapområdet til Kulturområdet.
En arbejdsgruppe under ledelse af formændene for de to udvalg har afsøgt muligheder og været i dialog med pårørende og andre interessenter.
På baggrund af gruppens arbejde fremlægges hermed beslutningsforslag og procesplan for en samtænkning af Kunstskolen Nordhøj og Kulturskolen.
Sagen behandles i
Socialøkonomi- Handicap og Hjælpemiddeludvalget og Kulturudvalget.
Forslag
Den konstituerede Socialdirektør og By- og Udviklingsdirektøren foreslår,
at proces og udviklingsplan for samtænkning af Kunstskolen Nordhøj og den kommende Kulturskole godkendes.
Beslutning Socialøkonomi-, Handicap- og Hjælpemiddeludvalget den 18-09-2019
Udvalget godkendte proces og udviklingsplan for sammentænkning af Kunstskolen Nordhøj og den kommende Kulturskole.
Tanya Buchreitz Løwenstein
Beslutning Kulturudvalget den 10-10-2019
Godkendt.
Sagsfremstilling
Under ledelse af formændene for Socialøkonomi- Handicap og Hjælpemiddeludvalget og Kulturudvalget har en arbejdsgruppe afsøgt mulighederne for et tættere samarbejde og en samtænkning af Kulturområdets kunstneriske uddannelser og socialområdets Kunstskolen Nordhøj.
Projektet tager udgangspunkt i en grundlæggende tro på, at mennesker med fysiske og psykiske funktionsnedsættelser samt udviklingshæmmede kan langt mere, end de selv og deres omgivelser tror, de kan. En tankegang, hvor mennesker får mere selvværd, livskvalitet og selvstændighed i takt med, de gøres i stand til at leve et liv så tæt på ”det normale” som muligt. Projektet tager også udgangspunkt i det faktum, at kunstskolens elever har udfordringer, som ikke umiddelbart kan løses i normalsystemet. Her er det nødvendigt at kompensere, hovedsageligt ved hjælp af en socialpædagogisk indsats.
Baggrunden for forslaget om at samtænke Kunstskolen Nordhøj med kulturområdets kulturskole er endvidere et ønske om at styrke den kunstfaglige del af uddannelsen, samt integrere de studerende i kunstneriske fællesskaber.
Kulturudvalget har netop besluttet at fusionere Musikskolen og Billedskolen Nicolai pr. 1. januar 2020, og har dermed lagt grundstenen til udvikling af Kulturskolen Kolding.
Den langsigtede strategi er, at der i løbet af de kommende 5 år bruges kræfter på at opbygge talentlinjer på billedkunst- og design med en målsætning om at etablere et Billedkunst- og Design Grundkursus (BGK), tilsvarende det allerede eksisterende Musikalske Grundkursus (MGK). Det kulturelle fællesskab på Kulturskolen understøtter det kulturpolitiske fokusområde ”Mere Unge-kultur”.
Kunstskolen Nordhøj består i dag af et 3 årigt læringsforløb for borgere med fysiske og psykiske udfordringer samt borgere med udviklingshæmning.
Efter afslutning af det 3 årige læringsforløb kan borgeren fortsætte sine kunstneriske udfoldelser i anden form for beskæftigelsesforløb, hvor udgangspunktet er borgerens ønsker og interesser for enten beskyttet beskæftigelse eller i job med løntilskud, og hvor der fortsat er fokus på den enkelte borgers behov for støtte.
Det er arbejdsgruppens vurdering, at et tættere samarbejde mellem Kulturskolen, Kunstskolen Nordhøj og det efterfølgende beskæftigelsesforløb generelt vil være en fordel for alle parter.
På et møde med de pårørende til borgere på Nordhøj, fremlagde formændene for de 2 udvalg en række politiske visioner for samarbejdet. Det handlede om at fastholde en uddannelse af høj kvalitet, opnå anerkendelse for den samt at styrke den kunstfaglige udvikling i et trygt miljø.
Aktuel status for nuværende Kunstskolen Nordhøj
Aktuelt er der indskrevet 7 borgere i Kunstskolen Nordhøj, som indeholder følgende tilbud:
- Kunstskolen Nordhøj (uddannelse)
- Det arbejdende Atelier
Borgerne er fordelt således: Én er i gang med uddannelse og denne afsluttes i november 2019.
De øvrige 6 borgere er tilknyttet det arbejdende atelier – 2 på deltid og 4 fuldtid.
Der har i de seneste år været følgende aktiviteter i Kunstskoleregi:
- Den årlige udstilling på Koldinghus – Årsudstilling for både elever og færdiguddannede
- Der har været forsøgt at sælge billeder og andre værker på Lauritz.com
- Der er lavet motiver til årets kulturpris
- Der er lavet udsmykning til Sundhedshuset
- Der er lavet billeder til brug ved Kolding Storcenters udsalg
- Der er lavet udstilling i Galleri Nordenvind i Sæby
- Der er lavet plakat til det årlige ”Kultur for folket”
- Der er lavet plakaten til Kulturnatten 2019
- Der er lavet udstilling i Bistroen i Bilka
- Der er lavet plakat til Kulturhuset 20 års jubilæum.
Forslag til udviklingsplan og proces
Arbejdsgruppen anbefaler disse 3 faser i en udviklingsplan frem mod de endelige rekruttering- og uddannelsesforløb. Fase ét er igangsat.
1. Involvering af borgerne, afklaring af ønsker og drømme samt brobygning mellem de to områder
Det er helt afgørende, at der fortsat sker involvering af borgerne og de pårørende i at skabe en ny unik uddannelse og muligheder for beskæftigelse ind i den kreative og kunstneriske verden. Derfor skal borgerne – de der er færdige med uddannelsen og borgeren, som stadig er i gang - i den kommende tid fortsat spørges ind til, hvad de ønsker og har af drømme om, og hvordan de i andre rammer kan arbejde med de kunstfaglige og personlige kompetencer, de har opnået i forbindelse med deres uddannelse. Der skal afprøves flere ting i forhold til at deltage i andre kultur- og kunstarenaer. Der er allerede gennemført en række prøvehandlinger, hvor borgerne fra Nordhøj har været på besøg på Biblioteket, Bygning 5 og andre kulturinstitutioner. Her bliver de præsenteret for de muligheder, der er for at deltage i kulturelle aktiviteter, og borgerne opfordres til at bruge mulighederne.
Den viden, der opnås fra samtaler, interview og prøvehandlinger, vil være afgørende i forhold til den kommende nye uddannelse.
2. Udvikling af et rekrutteringsforløb til den nye uddannelse – et ”snuseforløb”
Kulturskolen Kolding bliver etableret pr. 1. januar 2020, og arbejdsgruppen anbefaler, at der det første halve år arbejdes med at etablere et rekrutteringsforløb – et såkaldt ”snuseforløb” – for borgere, der kan have lyst til den kunstneriske uddannelse. Tilgangen i ”snuseforløbet” er Borgerens Centrum – Selvværd og Sammenhæng, hvilket i denne sammenhæng handler om at borgerne har lyst og interesse for en kunstneriske uddannelse. ”Snuseforløbet” tilrettelægges i et tæt samarbejde mellem Kulturskolen og Nordhøj.
Et ”snuseforløb” kunne eksempelvis bestå af et kortere undervisningsforløb på 4 x 2 timer, hvor borgerne får lejlighed til at stifte bekendtskab med billedkunst, med sig selv som skabende kraft. Borgerne kan arbejde med forskellige teknikker og materialer inden for kunst, tegning og maleri, herunder arbejde med at sætte fantasien i spil ved brug af forskellige pædagogiske metoder. Forløbet kan foregå på enten Multiflex billedkunstlokaler eller evt. på Trappergården ved Trapholt.
Efter endt ”snuseforløb” har borgerne og eventuelt de pårørende en opfølgende samtale med Kulturskolens lærer/Billedkunst afdelingsleder omkring borgerens interesse og lyst til deltagelse i Kulturskolens uddannelsesforløb med forventet start til august/september 2020.
Rekrutteringen af borgere til ”snuseforløbet” vil ske i et tæt samarbejde mellem flere organisationer, bosteder og fagområder, herunder blandt andre Psykiatriområdet.
3. Overflytning af Kunstskolen Nordhøj til Kulturskolen
Det første hold studerende kan være rekrutteret i løbet af foråret 2020, og det første regulære hold kan dermed starte på Kulturskolen august 2020.
Læringsmål, varighed og tilrettelæggelse af uddannelsen varetages af Kulturskolens medarbejdere og i dialog med Nordhøj.
Kurset/uddannelsen på Kunstskolen Nordhøj er et 3 årigt forløb med 10 – 14 klokketimers ugentlig undervisning, svarende til timetallet på eksempelvis Musikalsk Grundkursus (MGK) som forefindes på Kulturskolen i Musikskolen. Formålet med kunstuddannelsen på Kulturskolen er, at:
- Give interesserede borgere inden for målgruppen et struktureret undervisnings- og uddannelsesforløb til at kunne mestre forskellige kunstretninger og indgå i det lokale kulturliv.
- Uddanne billedkunstnere, som kan stimulere og indgå i det lokale kulturliv.
- I samarbejde med andre at give borgerne mulighed for at udnytte interessen for kunst og kultur og bringe deres potentialer i spil.
- I samarbejde med Nordhøj at forberede eleverne til - som hele mennesker - at kunne deltage i samfund på lige fod med alle andre borgere.
Undervisningen foregår på Kulturskolen. Underviserne er uddannede kunstpædagoger fra eksempelvis Designskolen eller Kunstakademiet.
Uddannelsesforløbet tilrettelægges i samarbejde med Nordhøj i forhold til de erfaringer, der foreligger i forhold til at drive en kunstuddannelse, samt i samarbejde med den enkelte elev og en naturlig del af borgerens samlede hverdag i øvrigt.
Nordhøj vil fortsat have ansvaret for beskæftigelsesforløb for borgerne, der både er i uddannelse og har færdiggjort uddannelsesforløbet, herunder tale med borgerne om, hvad borgeren ønsker at bruge uddannelsen til.
I uddannelsesforløbet vil der indgå forskellige praktikforløb, således at den enkelte elev undervejs får et indblik i, hvordan der kan arbejdes med de lærte kompetencer. Herunder vil studerende blive præsenteret for kunstneriske miljøer i kulturinstitutionerne i Kolding.
Overordnet tidsplan
Sept. Okt. Nov. Dec. Jan. Feb. Marts Apr. Maj Juni Juli August
Økonomi og ressourcer
De nuværende ressourcer til drift af kunstuddannelsen overføres fra Socialforvaltningen til By- og Udviklingsforvaltningen. De nuværende ressourcer svarer til 1 PE med tilhørende bruttolønindkomst og overhead. Dertil kommer materialebudget til kunstuddannelsen.
Parterne er enige om, at Socialforvaltningen derudover vil bistå Kulturskolen med socialfaglig støtte, hvis der undervejs i forløbet skulle opstå særlige behov herfor i relation til uddannelsen.
Socialforvaltningen og By- og Udviklingsforvaltningen foretager en fælles evaluering af projektet senest ved afslutningen af sæson 2020/2021.
Sagsnr.: 19/26727
Resumé
Det Regionale Spillested Godset ønsker med udgangspunkt i den nuværende model at ansøge Statens Kunstfonds projektstøtteudvalg for Musik om at blive udpeget som Regionalt Spillested i perioden 2021-2024.
Projektstøtteudvalg har på et dialogmøde på Godset den 12. september 2019 fremlagt tidsplanen for udpegning og indgåelse af nye 4-årige rammeaftaler. Ansøgningsfristen er den 28. februar 2020.
I denne sag orienterer forvaltningen om ansøgningsprocessen.
Sagen behandles i
Kulturudvalget.
Forslag
By- og udviklingsdirektøren foreslår,
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning Kulturudvalget den 10-10-2019
Godkendt.
Sagsfremstilling
Med udgangspunkt i den nuværende model, hvor Godset samarbejder med spillesteder i kommunerne i Trekantområde Danmark, ønsker Godset igen at ansøge om at blive udpeget som Regionalt Spillested i en ny 4-årig periode.
Den 7. maj 2019 deltog Martin Røen og Jacob Holst fra Godset og Kolding Kommune ved Kulturchef Lisbet Holten Lambert på et evalueringsmøde med Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for musik.
Projektstøtteudvalget vurderede på baggrund af dialogen på mødet og Godsets fremsendte årsrapport styrker, muligheder og udfordringer for det regionale spillested. Blandt styrkerne fremhævede Projektstøtteudvalget en stærk kommunal opbakning til Godsets virke, en stærk genrebredde i Godsets musikprogram, et godt fokus på at målrette formidlingen til specifikke publikumsgrupper, et godt kompetencegrundlag både med hensyn til koncertvirksomhed og talentudviklingsarbejde og et bredt favnende samarbejde med en bred kreds af samarbejdspartnere, som er understøttet af de tværkommunale samarbejdspartnere.
Projektstøtteudvalget vurderede, at Godset ikke har nogen markante svagheder.
På et dialogmøde for alle regionale spillesteder afholdt af Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Musik på Godset den 12. september 2019, fremlagde udvalget udkast til mission, vision og strategier for de regionale spillesteder 2021-2024. Udvalget præsenterede også her tidsplanen for ansøgning og udpegning af regionale spillesteder i en ny 4-årig periode.
Baggrund
Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Musik udpeger hvert 4. år regionale spillesteder fordelt i Danmark. I indeværende periode er der 18 regionale spillesteder. De regionale spillesteder skal i udpegningsperioden 2021-2024 fremstå og virke som dynamiske og kompetente knudepunkter, der formidler, præsenterer, profilerer og udvikler en mangfoldighed af rytmisk musik af høj kunstnerisk kvalitet i hele landet. De regionale spillesteder realiserer deres mål og visioner gennem målrettede aktiviteter inden for 2 opgaveområder: Koncertvirksomhed og Udvikling af musiklivet – herunder talent, vækstlag og smalle genrer.
Et regionalt spillested finansieres af beliggenhedskommunen og staten i fællesskab. Det er et krav fra Projektstøtteudvalget for Musik, at et regionalt spillested er en entydig juridisk enhed, der såvel i forhold til den statslige finansiering, som i relation til de forpligtelser, der indgår i en aftale om drift af regionalt spillested, er hovedansvarlig.
Det er derudover en forudsætning for at kunne søge:
- at spillestedet har opnået tilsagn om kommunal medfinansiering.
- at spillestedets vedtægter er godkendt af kommunen. Vedtægterne skal opfylde kravene i Lov nr. 1531 af 21. december 2010 om økonomiske og administrative forhold for modtagere af driftstilskud fra Kulturministeriet samt tage udgangspunkt i Kulturministeriets anbefalinger om god ledelse. Institutioner, der ikke har vedtægter, f.eks. kommunale institutioner, skal have en beskrivelse af, hvordan de sikrer god ledelse.
- at spillestedets koncertaktiviteter er fordelt over hele året, dog med mulighed for sæsonudsving i almindeligt omfang for området.
- at koncertaktiviteterne har offentlig adgang.
- at der ydes honorering efter de almindeligt gældende satser på området til de medvirkende musikere.
Den videre proces
Ansøgningsfristen er den 28. februar 2020. Inden fristen vil Godset i dialog med alle nuværende samarbejdspartnere udarbejde udkast til ansøgning. Ansøgningen skal blandt andet indeholde en unik og ambitiøs mission, vision og strategi for, hvordan spillestedet vil bidrage til at realisere den overordnede mission og vision for regionale spillesteder 2021-2024.
Det er en forudsætning for fremsendelse af ansøgning til Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Musik, at Kolding Kommune meddeler tilsagn om substantiel kommunal driftsstøtte og anbefaler ansøgningen. Forvaltningen forventer at kunne fremlægge en sag om dette og status på arbejdet med ansøgningen i januar 2020.
Bilag
Sagsnr.: 19/5093
Resumé
Pr. 30. september 2019 er forventningerne til Kulturpolitik, serviceudgifter for 2019 følgende:
- Regnskabet forventes at være 1,508 mio. kr. mindre end det korrigerede budget, godkendt på Økonomiudvalgets møde den 17. september 2019. Beløbet svarer til ca. 1,49 % af det samlede budget og er således inden for den almindelige overførselsramme.
Sagen behandles i
Kulturudvalget.
Forslag
By- og udviklingsdirektøren foreslår,
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning Kulturudvalget den 10-10-2019
Godkendt.
Sagsfremstilling
Regnskabet for Kulturpolitik, serviceudgifter forventes at være 1.508 mio. kr. mindre end det korrigerede budget, og der forventes en overførsel til 2020 på 1,508 mio. kr. Godkendt på Økonomiudvalgets møde den 17. september 2019. Beløbet svarer til ca. 1,49 % af det samlede budget, og er således inden for den almindelige overførselsramme.
Nedenfor er skematisk oversigt over status pr. 30. september 2019 for Kulturpolitikken.
Tekst | Opr. Budget | Korr. Budget | Forbrug pr 30.09.2019 | Forbrugs-procent | Note |
Puljer | 1.902.000 | 2.631.000 | 2.029.699 | 77,1% | 1 |
Kulturinstitutioner | 58.639.000 | 60.192.000 | 45.023.792 | 74,8% | 2 |
Tilskud |
|
|
|
| 3 |
Kulturarv | 11.998.000 | 11.543.000 | 11.542.178 | 100,0% |
|
Kunst og Design | 8.324.000 | 8.141.000 | 7.991.372 | 98,2% |
|
Scenekunst | 7.570.000 | 7.633.000 | 7.446.802 | 97,6% |
|
Musik | 268.000 | 840.000 | 840.106 | 100,0% |
|
Øvrige kulturtilskud | 3.738.000 | 3.811.000 | 3.747.986 | 98,3% |
|
Event | 641.000 | 641.000 | 328.163 | 51,2% |
|
Barselsudligning | - | - | 0 | 0,0% | 4 |
Fælles Kultur projekter | 1.159.000 | 2.211.000 | 768.781 | 34,8% | 5 |
Skulpturer og bygninger | 2.348.000 | 2.370.000 | 1.761.158 | 74,3% | 6 |
I alt | 96.587.000 | 100.013.000 | 81.480.038 | 81,5% |
|
Noter:
- Kulturpuljen
Afsat | 880.000 kr. |
Overført fra 2018 | 466.000 kr. |
|
|
Heraf disponeret pr. 30.09.2019 | 918.298 kr. |
|
|
|
|
Der er disponeret til bl.a. |
|
Arrangementer udbetalt pr. 30.09.2019 | 603.564 kr. |
Yderligere disponeret | 314.734 kr. |
Endvidere er der afsat budget til MusikKolding samt projekter i forbindelse med 100- året for genforeningen i 2020.
- Drift af institutionerne under Kulturpolitikken. Biblioteket har betalt husleje samt katalogiseringsbidrag for hele 2019. Musikskolen har modtaget statstilskud for 2 kvartaler, MGK har modtaget refusion for 3 kvartaler og elevbetalinger for 1. halvår 2019.
- Udbetaling af tilskud til bl.a. Trapholt, Koldinghus, Geografisk Have samt Mungo Park er udbetalt. Under scenekunst er der udbetalt det fulde tilskud til MungoPark og modtaget statsrefusion for 3 kvartaler.
- Pulje, der administreres fra Centralforvaltningen.
- Løbende projekter under Kulturpolitikken.
- Løbende drift af skulpturer og bygninger under Kulturpolitikken.
Sagsnr.: 17/22370
Resumé
Der skal godkendes en mødeplan for Kulturudvalget 2020.
Sagen behandles i
Kulturudvalget.
Forslag
By- og udviklingsdirektøren foreslår,
at mødeplan 2020 godkendes.
Beslutning Kulturudvalget den 10-10-2019
Godkendt, med den tilføjelse at mødet den 12. maj flyttes til den 7. maj.
Sagsfremstilling
Der er udarbejdet et forslag til mødeplan, der som udgangspunkt fastlægger møderne i Kulturudvalget til 2. tirsdag i måneden i tidsrummet kl. 9.00-12.00.
Møderne afholdes, som i 2019, som hovedregel rundt på kulturinstitutionerne samt eventuelt på enkelte andre relevante steder.
Mødedatoer og –tider er koordineret med den øvrige mødeaktivitet for Byrådets medlemmer.
Bilag
Resumé
Deltagelse i kommunale aktiviteter.
Sagen behandles i
Kulturudvalget.
Forslag
By- og udviklingsdirektøren foreslår,
at Kulturudvalget drøfter om der er behov for, at et eller flere medlemmer af udvalget varetager andre kommunale hverv.
Beslutning Kulturudvalget den 10-10-2019
Intet.
Sagsfremstilling
Det fremgår af Kolding Kommunes Regulativ om Vederlag og godtgørelse til Byrådets medlemmer, punkt 2, at der kan tillægges erstatning for tabt arbejdsfortjeneste for varetagelse af andre kommunale hverv, når deltagelsen sker efter anmodning fra Byrådet eller et af Byrådets udvalg, på grund af en protokolleret beslutning.
Aktivitet:
- Ingen.
Resumé
På mødet orienteres om nyt fra By-og Udviklingsforvaltningen inden for udvalgets område.
Sagen behandles i
Kulturudvalget.
Forslag
By- og udviklingsdirektøren foreslår,
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning Kulturudvalget den 10-10-2019
Godkendt.
Sagsfremstilling
Der kan ikke træffes beslutning under punktet, fordi det kun er et orienteringspunkt.
Områdechefen orienterer om workshoppen ”Sammen om byliv og detailhandel”, som blev afholdt den 17. september 2019.
Bilag
Resumé
Orientering fra formanden.
Sagen behandles i
Kulturudvalget.
Beslutning Kulturudvalget den 10-10-2019
Taget til efterretning.