Høring
Ansøgning om ændring af delstrækning, pumpe- og sluseprojekt
Ansøgning om tilladelse til etablering af kystbeskyttelse i form af en betonmur og semi-permanente barrierer (stop-logs)
Kolding Kommune har modtaget en ansøgning om tilladelse til etablering
af kystbeskyttelse i form af en betonmur og semi-permanente barrierer
(stop-logs). Det ansøgte er en ændring af delstrækning F-G i pumpe- og
sluseprojektet, som fik tilladelse efter kystbeskyttelsesloven den 5. oktober
2023. Formålet med projektet er at beskytte Kolding By mod oversvømmelse.
Kystbeskyttelsen etableres på matr. 7000bp og 1073b, Kolding Bygrunde, samt matr. 1q, Kolding Markjorder Afd. 1.
Kolding Kommune behandler ansøgningen efter kystbeskyttelseslovens § 3 stk. 1. (LBK nr. 73 af 18/01/2024), samt kysthabitatbekendtgørelsens § 3 (BEK nr. 654 af 19/05/2020).
Kolding Kommune meddelte den 3. januar 2023 en § 25-tilladelse efter miljøvurderingsloven til pumpe- og sluseprojektet. Tilladelsen blev givet på baggrund af en miljøkonsekvensrapport, som redegjorde for projektets indvirkning på miljøet. Kolding Kommune har den 18. februar 2025 vurderet, at de ansøgte ændringer af pumpe- og sluseprojektet samlet set ikke vil have en væsentlig negativ indvirkning på miljøet, hvorfor projektændringerne ikke skal miljøscreenes. Alle vilkår i § 25-tilladelsen og de opstillede afbødende foranstaltninger er stadig gældende.
Kolding Kommune har overvejet at inkludere naturbeskyttelseslovens bestemmelser om vildtreservater (§ 50 a) samt lov om jagt og vildtforvaltning mht. færdsel og ophold (§ 33, stk. 5), men har foreløbigt vurderet, at det ansøgte ikke er i strid med bestemmelserne og derfor ikke inkluderes.
Eventuelle bemærkninger til ansøgningen skal sendes til kystteamet på kyst@kolding.dk senest den 24. marts 2025. Henvis venligst til sagsnr. 25/4443.
Høringssvar er omfattet af reglerne om aktindsigt. Bemærkninger vil blive medtaget i den videre sagsbehandling, herunder indgå i kommunens afgørelse, som blandt andet offentliggøres på vores hjemmeside. Derudover kan indkomne bemærkninger blive videresendt til ansøger.
Informationer
Dokumentation & Tilladelser
Abonnér på Høringsportalen
Har du lyst til at få opdateringer på høringer direkte i din indbakke? Så tilmeld dig vores nyhedsbrev, hvor vi løbende holder dig opdateret